Jiné závislosti, závislosti na procesu

Položit dotaz

10.04.2019 - Závislost na pohybu Dobrý den,
V pubertě jsem trpěla mentální anorexii a bulimií. Toto onemocnění postupně vystřídala závislost na pohybu. Denně musím ujít alespoň 25 km ale i tak už se cítím špatně a potřebuji jít víc. Mám 6 měsíční dceru tudíž to ještě zvládám. Přijde mi absurdní abych seděla doma když je venku hezky. Chtěla bych aby se mnou manžel alespoň obden chodil na krátké vycházky i s kočárkem a on mi říká že to není normální. Jenže když vidím ty jiné šťastné rodiny... Hádáme se kvůli chození a běhání často a manžel mi teď pohrozil rozvodem a že mi vezme dceru pokud s tím nezačnu něco dělat. Jenže já v tom nevidím úplně tak velký problém, co je špatného na tom že nejsem líná??
Děkuji Lucie
Dobrý den Lucie,

moc se omlouváme za prodlevu s odpovědí.
Chápu, že vás daný problém trápí. Je dobře, že to řešíte. Nejde jednoznačně určit, o jak závažnou situaci se jedná. Za takto zvýšeným pohybem se opravdu může skrývat nemoc jako mentální anorexie či bulimie - je to způsob, jak snižovat hmotnost. Na mateřské či rodičovské se symptomy mohou zhoršovat tím, že se jedná o zátěžové období či vám může chybět režim, např. pracovní. Sama říkáte, že je možné, že po rodičovské nebudete zvládat chodit tolik kilometrů. Také slyším, že to způsobuje i partnerské potíže - nějaký problém v tom vidíte. Nadměrný pohyb také představuje zátěž pro organismus, může dojít k méně či více vážným zdravotním problémům.
Doporučovala bych vám vyhledat partnerskou psychoterapii. Kdybyste sama došla k závěru, že byste si ráda o svém problému promluvila, doporučuji vyhledat pro vás psychoterapii.

Držím pěsti
Kateřina Rokosová
13.03.2019 - Závislost Dobrý den, trpím patrně psychickou poruchou od dětství. Od 10 masturbuji. Momentálně nezvládám závislost na pornu. Od 14ti trpím zavislostmi různého charakteru. Které se mění. Co zůstává těch 20let cigarety a alkohol. Potřeboval bych se domluvit na poradenství co nejdříve. Od března nemám práci a psychicky stav se mi zhoršuje. Potřeboval bych anonymní vyšetření!!!!. Děkuji za radu na koho se urgent obrátit
Dobrý den,
anonymní služby poskytují soukromá zdravotnická zařízení, psychiatři a psychoterapeuti, kteří si za ně nechávají platit v hotovosti. Takto specializovaných služeb je pro oblast závislostí několik, dostupné jsou ve větších městech. V Praze např. https://neocentrum.cz nebo http://www.zavislosti.com
Základní poradenství poskytují zdarma a anonymně kontaktní centra zřizovaná nestátními neziskovými organizacemi a některé adiktologické ambulance, ty nabízejí také diagnostiku a následnou terapii.
Např. http://www.sananim.cz/adiktologicka-ambulance.html
Další služby naleznete v Mapě pomoci:
https://www.drogy-info.cz/mapa-pomoci/?t=14&st=&r=&d=&c=#result
Pokud pro Vás anonymní služby nejsou dostupné, ať už z finančních či místních důvodů, zvažte, zda uchování anonymity má pro Vás větší hodnotu než zachování zdraví.
Dobrou volbu a vytrvalost při překonávání závislosti přeje
Jarda Vacek


1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy Magistrát HMP Všeobecná fakultní nemocnice v Praze Úřad vlády České republiky