Jiné závislosti, závislosti na procesu
Omlouváme se za dočasně nefunkční systém online poradny.
Položit dotaz
-
10.12.2020 - závislost na jídle
Dobrý den,
stále se řeší závislosti na alkoholu, grogách, cigaretách....na všech látkách pro život nepodstatných.
Bohužel v době práce z domova lidé hodně tloustnou......
Kde najít pomoc se závislostí na jídle? Nepřejídat se?
Dostává se rada: střídmě jíst a optimisticky se naladit, diplomaticky řečeno NEŽER.
Ale jak to udělat??????
Děkuji Alena Chounová -
Dobrý den,
dopady práce z domova jsou různé, kromě výhod skýtají mnoho rizik, jakým je i Vámi zmíněné přejídání. Práce z domova vyžaduje vysokou sebekázeň, což platí i pro jídlo. Doporučuji využívat plánovače a diáře, kde rozvrhnete čas na práci, spánek, nezbytné úkony spojené s provozem domácnosti i volný čas. A stejně tak rozvrhnete i čas na jídlo. Velmi výhodné jsou i dopředu vytvořené jídelníčky, podle kterých nakoupíte potřebné potraviny. Tím se vyhnete nakupování různých mlsů a zbytečností. Výborné jsou různé stravovací deníky, nebo prosté zapisování všeho, co sníte.
Pokud už přejídání nemůžete ovládat vůlí, jde o záchvatovité přejídání, které splňuje kritéria poruchy příjmu potravy (nedostavuje se uspokojení z jídla, nelze s jídlem přestat a je jedno, co jíte, schovávání jídla…) doporučuji kontaktovat zařízení věnující se poruchám příjmu potravy. Léčba probíhá především úpravou režimu, psychoterapií, nezřídka jsou využívána i psychofarmaka po zhodnocení stavu psychiatrem.
Pro úplnost ovšem dodávám, že bych doporučila dotazovat se u např. paní prof. MUDr. Papežové nebo v centru Anabell.
Přeji mnoho sil a vytrvalosti,
Lada Broklová.
- 05.09.2020 - Závislost na seznamkach Dobrý den mám maminku teď ji je 65 let je závislá na komunikaci na seznamkach. Bohužel se stala obeti zloději kteří po ženách vyžadují peníze a ona už asi 5 možná i víckrát peníze poslala. Co já vím tak už utratila víc jak 300 tis korun. Dokonce to u nás řešila kriminální policie,ale mamka neslyší a nevěří nikomu jinému než lidem na seznamkach. Už to trvá 5 let a pořád se to opakuje. Nechce už komunikovat s lidmi v tvari v tvář a když ano většinou jsou její reakce neadekvátní. Sedí jen doma v obýváku a max jezdí autem na nákup a k lékaři. Je to zoufalí stav. Bydlí v našem domě a já už se s ní více jak 3 roky kvůli tomu hadame. Mám malé děti 4 a necelé 2 roky a mám své starosti. Už mě nebaví jim vysvětlovat proč babička nechodí ven,proč je každý půl rok měsíc v depresich nebo proč pořád brečí. Nechci ji vyhrozovat,ale už uvažujeme že ji pronajmeme být jinde abychom to neměli alespoň na ocich,ale zase mám strach co s ní bude když se na ni vykašlu. Mohli by jste mi něco poradit já už jsem pomalu se silama v koncích. Pokaždé mi řekne počkej do toto a toho a pak se nic nestane a já jen vidím jak se trápí. Už nechci čekat až. A ona podle sebe žádný problém nemá. Děkuji Petrovkova
-
Dobrý den,
Děkujeme moc za Váš příspěvek a zároveň rozumím, jak musí být Vaše situace složitá. Z Vašeho popisu je zjevné, že Vaše maminka nemá na svou situaci náhled. Ke změně náhledu by mohl přispět jednotný přístup rodiny a opakované reflektování maminčina chování jejími blízkými, které má ráda a kterým důvěřuje. Ke změně náhledu dochází ve chvíli, kdy dotyčný ztratí něco, co je mu blízké a co má rád, a tato ztráta je důsledkem jeho chování. Tehdy mu starý způsob chování přestává vyhovovat.
Velmi důležité je, abyste si i Vy našla svůj prostor, kde můžete načerpávat energii a kde byste mohla zpracovávat případné frustrace a těžkosti, které život s blízkým, který je v nelehké životní situaci, přináší. Vnímám, že některé kroky zcela přirozeně děláte, ale je skvělé mít svou podporu. Mám tím na mysli služby poskytující skupiny a poradny pro blízké a příbuzné osoby potýkajících se s adiktologickými poruchami. Zde byste mohla pracovat nejen na své odolnosti a svěřit se svými strastmi, ale mohla byste najít nějaké strategie, které by pro Vás mohly být úspěšné. Takové služby se nachází ve většině krajů ČR. Pokud nejsou samostatně, mohou být začleněny do služeb adiktologických ambulancí. Blíže se můžete podívat na mapu pomoci - https://www.drogy-info.cz/mapa-pomoci/
Hodně sil,
Tomáš Jandáč