Jiné závislosti, závislosti na procesu
Omlouváme se za dočasně nefunkční systém online poradny.
Položit dotaz
-
13.05.2021 - Závislá na rodině
Dobrý den.
Chtěla bych pomoc své sestře, ale nevím jak. Vždy žila svou rodinou - dětmi, manželem, věděla, co, kdy a kde dělají. Jenomže děti odrůstají - nejstarší je problém - je plnoletý, nepracuje, kouří a nepravidelně užívá. Sestra za něj neustále někde lobuje, pomáhá a vše žehlí, dělá to i u druhého dítěte. Myslím, že už to nezvládá především proto, že je neustále chce mít pod kontrolou - chce vědět, kde přesně jsou, co dělají, kdy přijdou, odejdou. A to stejné chce i po manželovi, a zároveň chce, aby se s ní manžel každý den vyprávěl, aby jí kdykoliv zvedl telefon, aby v noci byl u ní a neusne, dokud ho nemá u sebe. Došlo i na pár dní k odstěhování manžela - už to nedával, když zjistil, že začala pít víno v podstatě denně. Ale vrátil se pod podmínkou, že se ona bude léčit. Jsou spolu, pořád to stejné, sestra nikde nebyla, slibuje, neplní, vše chce zvládnout prý sama. Už moc nejí, zhubla na polovic.
Jak ji mám pomoc. Nedá ani na rodiče, ani na mě. Všichni jí chceme pomoci. Nově máme podezření, že pije i v práci a jezdí při tom autem. Problém je taky, že pracuje v podobném prostředí - sociální pracovník - takže se nechce s nikým poradit, protože ji všichni znají a měli by za blázna. -
Dobrý den,
Děkujeme za Váš dotaz. Je vidět, že Vám na Vaší sestře záleží. Přestože chcete své sestře pomoci, ráda bych zmínila to, že krok k léčbě závislosti musí udělat ona sama. Nejlepší výsledky vždy přináší dobrovolná léčba. Můžete ji podat zpětnou o tom, jak na Vás působí a popsat svoje pocity. Popřípadě jí nabídnout pomoc s vyhledáním vhodného zařízení a doprovod tam.
Jelikož situace může být velmi náročná hlavně pro Vás a manžela Vaší sestry, doporučila bych Vám vyhledat služby pro rodinné příslušníky závislých osob, kde byste mohli sdílet své pohledy a pocity např. ve skupinách s dalšími lidmi, kteří zažívají podobné situace jako Vy. Mohli byste zde slyšet i strategie ostatních klientů, které byste mohli aplikovat do svého vztahu se sestrou. Odkazy na tyto služby najdete na: https://www.drogy-info.cz/mapa-pomoci.
Držím palce,
Denisa Vajdlová
- 17.12.2020 - Záchvatové přejídání a farmkoléčba Hezký den, již deset let se potýkám se záchvatovým přejídáním. Mám lepší a horší období, ale více méně je to pořád stejné. Nejdříve jsem si myslela, že je to vše o řešení traumat, body image a podobně, ale i potom co jsem se dostala na ideální váhu a vizuálně se sama sobě líbím a nepotřebuji se měnit a vím, jak se stravovat, nemůžu se záchvatovým přejídáním přestat. Začala jsem si načítat o dopaminu, závislosti na jídle, emočním přejídání a synpatickém přenosu a spoji mezi neurony a mé chování, nutkání jasně ukazují na závislost podobnou jakékoliv jiné. V zahraničí se k léčbě závislosti na jídle používají látky obsahující lixdexamfetamine (Vyvanse, Elvanse) a také disulfiram a naltrexon, které mají anticravingové účinky a pomáhají zlomit tento začarovaný kruh zvyku. Ráda bych se zeptala, zda jsou takové léky u nás k dostání a případně jak může člověk získat předpis, zda po zhodnocení stavu psychiatrem. Potýkám se s tímto problémem již deset let a z neinvazivních technik jsem zkoušela vše od terapie přes CBT, delší půsty a všemožné postupy z dostupné zahraniční literatury a vím, že dlouhodobě mě tímto způsobem čekají vážné zdravotní komplikace a poté smrt. Děkuji za pomoc a jakékoliv informace.
-
Dobrý den,
Děkujeme Vám za dotaz. Přestože máte pravdu, že poruchy příjmu potravy vykazují podobné znaky a mohou mít shodné neurobiologické příčiny jako adiktologické poruchy, v adiktologické praxi se většinou přímo poruchami příjmu potravy nezabýváme. Samozřejmě v adiktologické péči máme pacienty a klienty, kteří se zároveň potýkají s PPP a není to pro nás kontraindikační faktor. Jde spíše o to, že bych Vám doporučil se obrátit na odborníky, kteří se primárně zabývají PPP. Váš dotaz je natolik specifický, že bych očekával odpověď spíše v těchto kruzích. Vzhledem k Vašem zkušenostem myslím, že víte, jaké služby se touto problematikou zabývají. Pro úplnost ovšem dodávám, že bych doporučil dotazovat se u např. paní prof. MUDr. Papežové nebo v centru Anabell.
Pěkný den,
Jandáč