Jiné závislosti, závislosti na procesu

Položit dotaz

Na začátek « 1 4 7 8 9 10 11 12 » Na konec
21.04.2016 - Závislost na Coca Cole Dobrý den,

mám pocit, že jsem závislá na pití Coca Coly Light, je to možné? Případně jaká látka konkrétně závislost způsobuje a jak bych se jí nejsnáze mohla zbavit? Ze zdravotních důvodů, konkrétně u zubaře mi bylo důrazně doporučeno s pitím tohoto nápoje přestat.

Předem děkuji.
Dobrý den,
trochu široce mohu napsat, že závislost si můžeme vybudovat na jakémkoliv chování, které přináší uspokojení, úlevu či slast, takže odpověď na Vaši první otázku je ano. Dietní cola obsahuje látky minimálně ze dvou skupin, které mají psychoaktivní účinky a na jejichž užívání si lze vybudovat návyk. Jsou to umělá sladidla (aspartam, cyklamáty aj.), ty v mozku působí prostřednictvím chuťových buněk jako cukry, okamžitě vyvolávají pocit uspokojení, ale bez následného pocitu nasycení, který zažíváme, když cukry trávíme, a právě tohle nenasycení chuť na něco sladkého udržuje. Zástupcem té druhé skupiny látek je kofein (přirozeně se vyskytuje v kávě), což je stimulační droga (podobně jako kokain či pervitin), jejíž účinky jsou v porovnání s umělými sladidly v dietní cole pozvolnější a trvají delší dobu. Kofein působí povzbudivě přímo v mozku, takže oddaluje duševní únavu (zmírňuje depresi, přináší euforii), zbystřuje myšlení a zlepšuje koncentraci. Závislost na kofeinu, zejména tedy na pití kávy, je odborníky již dobře popsána.
Problémy se zuby nezpůsobuje ani jedna z těchto látek, ale kyseliny, které jsou v cole jako chuťová a konzervační složka.
Ptáte se, jak byste se závislosti mohla nejsnáze zbavit. Problém je v tom, že závislost je volba té nejsnadnější cesty. Zbavit se závislosti znamená zvolit tu těžší cestu, vystavit se nepohodlí a nepolevit. Moje rada tedy je: 1. najděte pro sebe nějaký důvod, smysl v tom, že nebudete pít dietní colu, 2. stanovte si cíl a rozhodněte se kdy a co konkrétně ve schém chování změníte, 3. udělejte změnu a vytrvejte. Cíl může spočívat v nahrazení dietní coly hořkou kávou nebo sodovkou, snížení vypitého množství, či úplném vysazení nebezpečného nápoje. Pokud vytrváte, chuť na sladké (či specifická chuť na perlivý nápoj či dietní colu) stejně jako možné abstinenční příznaky vysazení kofeinu (bolesti hlavy, ospalost, vyčerpanost, podrážděnost, nervozita) časem odezní.
A kdyby se Vám to nedařilo svépomocí, doporučuji obrátit se osobně na psychologa či adiktologa.
S pozdravem
Jarda Vacek
16.03.2016 - Závislost a exmilenci Dobrý den,
prosím o radu. Mám 14letý vztah se svým přítelem. Žijeme spolu od mých 16 let. Asi před rokem jsem se vyděsila, že náš vztah končí, protože jsem se s přehnanou představivostí obávala jeho několikatýdenní lehké náklonnosti k lektorce španělštiny (pozval ji na oběd), kam jsme oba chodili, ačkoliv on pro tento můj dojem tam následně proto odmítl dále docházet. Několik měsíců poté jsem si začala milenecký vztah se svým trenérem z fitnescentra, který měl mnoho žen - má tři děti, rozvedený, žádný krasavec. Přítel na to asi po měsíci přišel. Odstěhovala jsem se do jiného bytu a stýkala se intenzivně s milencem, ale viděla se i s partnerem. Po dvou měsících bydlení jinde jsem se k příteli vrátila, ten šel do sebe, a odstranil vše co mi kdy vadilo, i já na sobě pracuji, moc ho miluji. S přítelem plánujeme svatbu, děti. Sex máme dlouhodobě skvělý. Teď je to asi 6 měsíců, první měsíce jsem občas emailem milence kontaktovala. Cítím touhu ho vidět, je to jako závislost. Nechci to cítit, chci se toho zbavit. Ale jak? Kromě toho, že má děti, on je společensky mnohem níž atd. Jak se zbavit závislosti na exmilenci? Dopamin z vášně asi vykonal v mém limbickém systému své.
Dobrý den,
rozhodně souhlasím s tím, že milenecký vztah připomíná užívání drogy - je to zkratka k rychlému uspokojení, je to hazard s existujícím vztahem, je to vzrušení z možného odhalení, jsou to propady i vzedmutí nálad, když s milencem být nemůžete a když s ním pak jste... a závislost by to byla tehdy, když byste nad svým chováním ztratila kontrolu a zaznamenala byste nějaké významné ztráty (např. rozchod se současným přítelem). Mimochodem zamilovanost může vypadat podobně. Z Vašeho popisu to ale vypadá, že zatím stojíte na prahu závislosti. Možná Vás zklamu, ale neexistuje rychlé a jednoduché řešení, jak se zbavit touhy či chuti. Nicméně existují poradci či terapeuti, kteří Vám mohou pomoci té touze porozumět. Neskrývá se za ní nějaká Vaše neuspokojená potřeba, nejistota či strach? V jakých souvislostech se objevuje? Jaký má pro Vás smysl nepodléhat jí? Co opravdu chcete? Takové a podobné otázky si můžete klást sama, ale určitě je účinnější si o tom s nějakým odborníkem promluvit, psychoterapeutů je dost. A když tomu porozumíte, najdete takříkajíc příčinu své rozervanosti, můžete třeba najít zdravější uspokojení či zacelení jinde, a chuť na milence postupně odezní. Na povrchnější úrovni (bez prozkoumávání podstaty Vaší touhy) se spolu s terapeutem můžete taky naučit tuhle touhu včas rozpoznávat, nenechat se jí ovládat a postupně ji kultivovat v něco, co pro Vás bude přínosné. Takových technik existuje hodně, ale žádná nepřináší okamžité výsledky (okamžité řešení je bohužel právě to, po čem závislí touží nejvíc).
Takže moje rada zní: kontaktujte psychologa či terapeuta a proberte to s ním osobně.
Přeju, ať Vám odhodlání žít šťastnější život vydrží.
Jarda Vacek
Na začátek « 1 4 7 8 9 10 11 12 » Na konec


1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy Magistrát HMP Všeobecná fakultní nemocnice v Praze Úřad vlády České republiky