Jiné závislosti, závislosti na procesu

Omlouváme se za dočasně nefunkční systém online poradny.

Položit dotaz

Na začátek « 1 2 3 4 7 10 13 14 » Na konec
19.10.2021 - Rozchod s přítelkyní Dobrý den,
věc se má tak, jsem ženatý a zamiloval jsem se do jiné. Ona také někoho měla. Chodili jsme spolu 3,5 roku.
Z mé strany jsme myslel vše vážně a chtěl jsem se kvůli ní rozvést a žít jen s ní. Ona bydlela mimo Prahu a sem do Prahy dojížděla za prací a část týdne byla tady v Praze se mnou. Po 3,5 letech jí na to přišel přítel a ona to se mnou ukončila. A její přítel mě ještě vyhrožoval a citově vydíral. Říkala mu veškeré důvěrné věci o mě a on je používal proti mě. Je mezi námi konec, ale stále na ní často myslím. Nemohu moc spát ani jíst. Mám stále veliké návaly smutku i vzteku a stále jsem měl touhu ji vidět, ale není moc o čem mluvit. Zjevuje se mi i ve snech. Že mě nějak kontaktuje, ale v tom snu vím že je to zlá osoba. Jsem se svojí ženou a synem. Nechci jí ublížit ani svému synovi. Setrvávám dál v manželství, chci být s nima, ale chci už zapomenout na tuto ženu. Byl jsem na ní citově závislý, asi byla mou drogou. Nevím jestli se ptám na dobrém místě, ale potřeboval bych pomoct. Děkuji
Dobrý den,
děkujeme, že se obracíte s důvěrou do naší ambulance o radu. V příspěvku, který jste zaslal do ambulance popisujete svou nelehkou životní situaci a trápení s ní spojené. Pokud bystě měl zájem, je možné se o těchto trápeních pobavit s terapeutem v rámci terapeutického sezení.
Naše ambulance poskytuje tato sezení pro osoby sužující problematika závislostí na návykových látkách. Z toho, co jsem nám Vy poslal usuzuji, že se primárně o návykové látky nejedná. Nicméně pokud byste se rád pobavil o tom, co Vás trápí s odborníkem, v následujících řádcích přikládám několik kontaktů na kolegy z oboru.
Kontakty:
• • PSYCHOTERAPIE ANDĚL PRAHA - psychologické centrum (psychoterapie-andel.cz)
• • Institut neuropsychiatrické péče (INEP) | Neurologie | Psychiatrie | Česko
• • Carpe Diem Bohemia - Úvod (carpebohemia.cz)
• • Úvod | Psychosomatická klinika - Psychosomatická klinika (psychosomatika.cz)
• • Terapeutika – Klinická psychologie a psychoterapie

S pozdravem,
Aneta Votavová
24.06.2021 - Závislost na PC hrách a agrese dítěte 12 let Dobrý den, zajímal by mě doporučený postup při léčbě závislosti na online hrách, ať už v PC nebo na telefonu. Syn, 12, let, t.č. ve střídavé péči, byl online hrami od malička fascinován, přitahovalo ho to i proto, že viděl hrát i svého tátu. Od počátků měl ale problém hru (ale i třeba TV) vypnout, aktivitu ukončit, má problém s respektováním pravidel, hranic. Po rozchodu nás, rodičů, se situace jen horšila, každý jsme měli jiná pravidla. A vše eskalovalo během měsíců distanční výuky, kdy hlavně narůstala frustrace z prohry a vynuceného ukončení hry (protože málokdy dodržel časový limit a vypnul PC sám / odevzdal mobil). Přibyly sprosté nadávky na adresu spoluhráčů, sourozence, i vůči mně jako rodiči, ve vzteku z hry má tendenci ničit věci…hodil stolním větrákem, rozbil si ze vzteku o zeď svůj vysněný iPhone, bral do ruky nůž nebo měl demonstrační sebevražedné tendence…přestal sportovat, nechce příliš chodit ven, do každé aktivity mimo online hru ho musím nutit (nehraje u mě každý den a rozhodně nikdy více jak 2 hod). U otce má už měsíc online hraní zakázané, jenže o to větší byla v posledních týdnech jeho agrese a násilné vynucování si hry v mé domácnosti….Medikaci nemá, docházím k psycholožce na LOGO kliniku a čeká ho ambulantní terapie v SVP (resp. celou rodinu, otec byl dosud proti veškeré léčbě, ale nyní už vidí, v jak špatném stavu syn psychicky je).
A teď dotaz: je možné, že se jeho závislost na online hrách a složité prožívání hry, nezájem o cokoli jiného – bude řešit v rámci SVP? Nebo bude potřeba i konzultace u vás na klinice? A zadruhé - jak postupovat v případě jeho agrese, když i já úplně online hry zakážu? Jak řešit „abstinenční příznaky“? On třeba vyhrožuje, že když nebude PC, vrazí do naší kočky nůž, apod. Řešila jsem i s psychiatry, tam jsem se ale k ničemu kloudnému nedobrali, jejich kapacity jsou teď dost omezené, což vzhledem k okolnostem chápu….děkuji za Vaši případnou odezvu.
Dobrý den,
děkujeme za Váš dotaz. Synovy obtíže s nadměrným trávením času u telefonu a počítače, tak, jak je popisujete, znějí jako již velmi závažné. Určitě je dobře, že jste se rozhodli je řešit i s pomocí odborné péče. Vzhledem k povaze problému – tzn. jde již také o problémové chování u syna, je určitě vhodné zapojení SVP. Jako velmi vhodná forma péče by se nabízela právě rodinná terapie, případně také individuální psychoterapie pro syna. Pokud tedy bude tato možnost v rámci SVP, není nutné vyhledávat další službu. Je však možné, že Vám již v rámci péče tam může být doporučeno ještě například psychologické vyšetření syna nebo zahájení psychiatrické léčby. Pokud byste měla další otázky konkrétněji k adiktologické stránce potíží, doporučuji přijít poradit se k nám do ambulance, kde každou středu kromě státních svátků od 15:00 nabízíme prostor pro rodinné příslušníky a osoby blízké. Není potřeba se objednávat předem. Adresa je Apolinářská 4, Praha 2.
Přeji hodně štěstí a sil,
Martina Franzová
Na začátek « 1 2 3 4 7 10 13 14 » Na konec


1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy Magistrát HMP Všeobecná fakultní nemocnice v Praze Úřad vlády České republiky