Jiné závislosti, závislosti na procesu

Položit dotaz

Na začátek « 1 2 3 4 7 10 12 » Na konec
17.12.2020 - Záchvatové přejídání a farmkoléčba Hezký den, již deset let se potýkám se záchvatovým přejídáním. Mám lepší a horší období, ale více méně je to pořád stejné. Nejdříve jsem si myslela, že je to vše o řešení traumat, body image a podobně, ale i potom co jsem se dostala na ideální váhu a vizuálně se sama sobě líbím a nepotřebuji se měnit a vím, jak se stravovat, nemůžu se záchvatovým přejídáním přestat. Začala jsem si načítat o dopaminu, závislosti na jídle, emočním přejídání a synpatickém přenosu a spoji mezi neurony a mé chování, nutkání jasně ukazují na závislost podobnou jakékoliv jiné. V zahraničí se k léčbě závislosti na jídle používají látky obsahující lixdexamfetamine (Vyvanse, Elvanse) a také disulfiram a naltrexon, které mají anticravingové účinky a pomáhají zlomit tento začarovaný kruh zvyku. Ráda bych se zeptala, zda jsou takové léky u nás k dostání a případně jak může člověk získat předpis, zda po zhodnocení stavu psychiatrem. Potýkám se s tímto problémem již deset let a z neinvazivních technik jsem zkoušela vše od terapie přes CBT, delší půsty a všemožné postupy z dostupné zahraniční literatury a vím, že dlouhodobě mě tímto způsobem čekají vážné zdravotní komplikace a poté smrt. Děkuji za pomoc a jakékoliv informace.
Dobrý den,

Děkujeme Vám za dotaz. Přestože máte pravdu, že poruchy příjmu potravy vykazují podobné znaky a mohou mít shodné neurobiologické příčiny jako adiktologické poruchy, v adiktologické praxi se většinou přímo poruchami příjmu potravy nezabýváme. Samozřejmě v adiktologické péči máme pacienty a klienty, kteří se zároveň potýkají s PPP a není to pro nás kontraindikační faktor. Jde spíše o to, že bych Vám doporučil se obrátit na odborníky, kteří se primárně zabývají PPP. Váš dotaz je natolik specifický, že bych očekával odpověď spíše v těchto kruzích. Vzhledem k Vašem zkušenostem myslím, že víte, jaké služby se touto problematikou zabývají. Pro úplnost ovšem dodávám, že bych doporučil dotazovat se u např. paní prof. MUDr. Papežové nebo v centru Anabell.

Pěkný den,
Jandáč
10.12.2020 - závislost na jídle Dobrý den,
stále se řeší závislosti na alkoholu, grogách, cigaretách....na všech látkách pro život nepodstatných.
Bohužel v době práce z domova lidé hodně tloustnou......
Kde najít pomoc se závislostí na jídle? Nepřejídat se?
Dostává se rada: střídmě jíst a optimisticky se naladit, diplomaticky řečeno NEŽER.
Ale jak to udělat??????
Děkuji Alena Chounová
Dobrý den,
dopady práce z domova jsou různé, kromě výhod skýtají mnoho rizik, jakým je i Vámi zmíněné přejídání. Práce z domova vyžaduje vysokou sebekázeň, což platí i pro jídlo. Doporučuji využívat plánovače a diáře, kde rozvrhnete čas na práci, spánek, nezbytné úkony spojené s provozem domácnosti i volný čas. A stejně tak rozvrhnete i čas na jídlo. Velmi výhodné jsou i dopředu vytvořené jídelníčky, podle kterých nakoupíte potřebné potraviny. Tím se vyhnete nakupování různých mlsů a zbytečností. Výborné jsou různé stravovací deníky, nebo prosté zapisování všeho, co sníte.
Pokud už přejídání nemůžete ovládat vůlí, jde o záchvatovité přejídání, které splňuje kritéria poruchy příjmu potravy (nedostavuje se uspokojení z jídla, nelze s jídlem přestat a je jedno, co jíte, schovávání jídla…) doporučuji kontaktovat zařízení věnující se poruchám příjmu potravy. Léčba probíhá především úpravou režimu, psychoterapií, nezřídka jsou využívána i psychofarmaka po zhodnocení stavu psychiatrem.

Pro úplnost ovšem dodávám, že bych doporučila dotazovat se u např. paní prof. MUDr. Papežové nebo v centru Anabell.

Přeji mnoho sil a vytrvalosti,
Lada Broklová.
Na začátek « 1 2 3 4 7 10 12 » Na konec


1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy Magistrát HMP Všeobecná fakultní nemocnice v Praze Úřad vlády České republiky