Jiné závislosti, závislosti na procesu

Omlouváme se za dočasně nefunkční systém online poradny.

Položit dotaz

Na začátek « 1 2 3 4 7 10 13 14 » Na konec
15.12.2021 - Vztahová závislost Dobrý den, jsem závislá na partnerovi. Jde o kombinaci s gaslajtingem z jeho strany. Nedokážu si sama pomoci. Zhoršuje se to. Ruku v ruce s tím jde méně či více silná situační (nebo reakční) deprese, atd. Jsem už ve fázi, kdy to ohrožuje moje normální (dříve velmi aktivní až akční a úspěšná, teď pocity zmatu a neschopnosti) každodenní fungování. Poradíte, prosím, jak a kde si pomoci? Dekuji velmi. S úctou tazatelka.
Dobrý den, děkuji za Váš dotaz a cením, že si svou závislost uvědomujete a chcete pomoci. Jelikož je gaslighting forma psychické manipulace a citového zneužívání a zařazuje se mezi psychické domácí násilí, neváhala bych kontaktovat například Rosa centrum pro ženy (https://www.rosacentrum.cz/), kde se právě na tyto problémy specializijí - mají k dispozici bezplatnou linku, chat, skype,...

Závislost na partnerovi a silnou situační depresi, kterou zmiňujete, by bylo určitě vhodné řešit s odborníkem osobně. Doporučila bych Vám vyhledat psychologa/psychiatra/terapeuta ve Vašem okolí a svou kompletní situaci s ním sdílet.

Hezký den,

Denisa Vajdlová

17.11.2021 - Jídlo Dobrý den,
od dětství mám problém s přejídáním. V nejhorších dobách jsem vážila 180 kg. Pohybuji se od extremu k extremu, buď nejím vůbec nebo se přecpávám a to do té míry, že je je mi zle, zvracím, nemůžu se hýbat a mám obrovské bolesti břicha.
Neumím prostě přestat jíst, když už jsem sytá. Přestat jíst, když jsem sytá je pro mě opravdu velký problém a zvládnu to jen s velkým sebezapřením. Samozřejmě jím tak, aby to nikdo neviděl. Dost často se mi stává, že se už ráno probouzím s myšlenkami na jídlo, aniž bych ale měla hlad. Dost často se ani nemůžu soustředit na práci, jak moc myslím na jídlo, jakmile se ale najím, tak pracovat už taky nemůžu, protože je mi zle. Nepotřebuji dietologii, vím, jak zhubnout. Vím, že se těmito problemy nezabýváte, ale myslím, že mé stavy jsou dost podobné těm jako mají lidé zavislí na alkoholu nebo na drogách. Chci přestat myslet na jídlo, chci, aby mě přestalo omezovat. Můžete mi pomoct? Nebo víte, kde by mi mohli pomoct?
Dobrý den,
děkujeme za dotaz. Pokud už přejídání nemůžete ovládat vůlí, jde o záchvatovité přejídání, které splňuje kritéria poruchy příjmu potravy (nedostavuje se uspokojení z jídla, nelze s jídlem přestat a je jedno, co jíte, schovávání jídla, zvracení atd…) doporučuji kontaktovat zařízení věnující se poruchám příjmu potravy. Léčba probíhá především úpravou režimu, psychoterapií, nezřídka jsou využívána i psychofarmaka po zhodnocení stavu psychiatrem.

Pro úplnost ovšem dodávám, že bych doporučila dotazovat se u např. paní prof. MUDr. Papežové nebo v centru Anabell.

Přeji mnoho sil a vytrvalosti,
Kateřina Rokosová
Na začátek « 1 2 3 4 7 10 13 14 » Na konec


1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy Magistrát HMP Všeobecná fakultní nemocnice v Praze Úřad vlády České republiky