Jiné závislosti, závislosti na procesu

Položit dotaz

Na začátek « 1 2 3 4 7 10 13 » Na konec
17.11.2021 - Jídlo Dobrý den,
od dětství mám problém s přejídáním. V nejhorších dobách jsem vážila 180 kg. Pohybuji se od extremu k extremu, buď nejím vůbec nebo se přecpávám a to do té míry, že je je mi zle, zvracím, nemůžu se hýbat a mám obrovské bolesti břicha.
Neumím prostě přestat jíst, když už jsem sytá. Přestat jíst, když jsem sytá je pro mě opravdu velký problém a zvládnu to jen s velkým sebezapřením. Samozřejmě jím tak, aby to nikdo neviděl. Dost často se mi stává, že se už ráno probouzím s myšlenkami na jídlo, aniž bych ale měla hlad. Dost často se ani nemůžu soustředit na práci, jak moc myslím na jídlo, jakmile se ale najím, tak pracovat už taky nemůžu, protože je mi zle. Nepotřebuji dietologii, vím, jak zhubnout. Vím, že se těmito problemy nezabýváte, ale myslím, že mé stavy jsou dost podobné těm jako mají lidé zavislí na alkoholu nebo na drogách. Chci přestat myslet na jídlo, chci, aby mě přestalo omezovat. Můžete mi pomoct? Nebo víte, kde by mi mohli pomoct?
Dobrý den,
děkujeme za dotaz. Pokud už přejídání nemůžete ovládat vůlí, jde o záchvatovité přejídání, které splňuje kritéria poruchy příjmu potravy (nedostavuje se uspokojení z jídla, nelze s jídlem přestat a je jedno, co jíte, schovávání jídla, zvracení atd…) doporučuji kontaktovat zařízení věnující se poruchám příjmu potravy. Léčba probíhá především úpravou režimu, psychoterapií, nezřídka jsou využívána i psychofarmaka po zhodnocení stavu psychiatrem.

Pro úplnost ovšem dodávám, že bych doporučila dotazovat se u např. paní prof. MUDr. Papežové nebo v centru Anabell.

Přeji mnoho sil a vytrvalosti,
Kateřina Rokosová
19.10.2021 - Rozchod s přítelkyní Dobrý den,
věc se má tak, jsem ženatý a zamiloval jsem se do jiné. Ona také někoho měla. Chodili jsme spolu 3,5 roku.
Z mé strany jsme myslel vše vážně a chtěl jsem se kvůli ní rozvést a žít jen s ní. Ona bydlela mimo Prahu a sem do Prahy dojížděla za prací a část týdne byla tady v Praze se mnou. Po 3,5 letech jí na to přišel přítel a ona to se mnou ukončila. A její přítel mě ještě vyhrožoval a citově vydíral. Říkala mu veškeré důvěrné věci o mě a on je používal proti mě. Je mezi námi konec, ale stále na ní často myslím. Nemohu moc spát ani jíst. Mám stále veliké návaly smutku i vzteku a stále jsem měl touhu ji vidět, ale není moc o čem mluvit. Zjevuje se mi i ve snech. Že mě nějak kontaktuje, ale v tom snu vím že je to zlá osoba. Jsem se svojí ženou a synem. Nechci jí ublížit ani svému synovi. Setrvávám dál v manželství, chci být s nima, ale chci už zapomenout na tuto ženu. Byl jsem na ní citově závislý, asi byla mou drogou. Nevím jestli se ptám na dobrém místě, ale potřeboval bych pomoct. Děkuji
Dobrý den,
děkujeme, že se obracíte s důvěrou do naší ambulance o radu. V příspěvku, který jste zaslal do ambulance popisujete svou nelehkou životní situaci a trápení s ní spojené. Pokud bystě měl zájem, je možné se o těchto trápeních pobavit s terapeutem v rámci terapeutického sezení.
Naše ambulance poskytuje tato sezení pro osoby sužující problematika závislostí na návykových látkách. Z toho, co jsem nám Vy poslal usuzuji, že se primárně o návykové látky nejedná. Nicméně pokud byste se rád pobavil o tom, co Vás trápí s odborníkem, v následujících řádcích přikládám několik kontaktů na kolegy z oboru.
Kontakty:
• • PSYCHOTERAPIE ANDĚL PRAHA - psychologické centrum (psychoterapie-andel.cz)
• • Institut neuropsychiatrické péče (INEP) | Neurologie | Psychiatrie | Česko
• • Carpe Diem Bohemia - Úvod (carpebohemia.cz)
• • Úvod | Psychosomatická klinika - Psychosomatická klinika (psychosomatika.cz)
• • Terapeutika – Klinická psychologie a psychoterapie

S pozdravem,
Aneta Votavová
Na začátek « 1 2 3 4 7 10 13 » Na konec


1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy Magistrát HMP Všeobecná fakultní nemocnice v Praze Úřad vlády České republiky