Jiné závislosti, závislosti na procesu

Položit dotaz

Na začátek « 1 2 3 4 7 10 12 » Na konec
24.06.2021 - Závislost na PC hrách a agrese dítěte 12 let Dobrý den, zajímal by mě doporučený postup při léčbě závislosti na online hrách, ať už v PC nebo na telefonu. Syn, 12, let, t.č. ve střídavé péči, byl online hrami od malička fascinován, přitahovalo ho to i proto, že viděl hrát i svého tátu. Od počátků měl ale problém hru (ale i třeba TV) vypnout, aktivitu ukončit, má problém s respektováním pravidel, hranic. Po rozchodu nás, rodičů, se situace jen horšila, každý jsme měli jiná pravidla. A vše eskalovalo během měsíců distanční výuky, kdy hlavně narůstala frustrace z prohry a vynuceného ukončení hry (protože málokdy dodržel časový limit a vypnul PC sám / odevzdal mobil). Přibyly sprosté nadávky na adresu spoluhráčů, sourozence, i vůči mně jako rodiči, ve vzteku z hry má tendenci ničit věci…hodil stolním větrákem, rozbil si ze vzteku o zeď svůj vysněný iPhone, bral do ruky nůž nebo měl demonstrační sebevražedné tendence…přestal sportovat, nechce příliš chodit ven, do každé aktivity mimo online hru ho musím nutit (nehraje u mě každý den a rozhodně nikdy více jak 2 hod). U otce má už měsíc online hraní zakázané, jenže o to větší byla v posledních týdnech jeho agrese a násilné vynucování si hry v mé domácnosti….Medikaci nemá, docházím k psycholožce na LOGO kliniku a čeká ho ambulantní terapie v SVP (resp. celou rodinu, otec byl dosud proti veškeré léčbě, ale nyní už vidí, v jak špatném stavu syn psychicky je).
A teď dotaz: je možné, že se jeho závislost na online hrách a složité prožívání hry, nezájem o cokoli jiného – bude řešit v rámci SVP? Nebo bude potřeba i konzultace u vás na klinice? A zadruhé - jak postupovat v případě jeho agrese, když i já úplně online hry zakážu? Jak řešit „abstinenční příznaky“? On třeba vyhrožuje, že když nebude PC, vrazí do naší kočky nůž, apod. Řešila jsem i s psychiatry, tam jsem se ale k ničemu kloudnému nedobrali, jejich kapacity jsou teď dost omezené, což vzhledem k okolnostem chápu….děkuji za Vaši případnou odezvu.
Dobrý den,
děkujeme za Váš dotaz. Synovy obtíže s nadměrným trávením času u telefonu a počítače, tak, jak je popisujete, znějí jako již velmi závažné. Určitě je dobře, že jste se rozhodli je řešit i s pomocí odborné péče. Vzhledem k povaze problému – tzn. jde již také o problémové chování u syna, je určitě vhodné zapojení SVP. Jako velmi vhodná forma péče by se nabízela právě rodinná terapie, případně také individuální psychoterapie pro syna. Pokud tedy bude tato možnost v rámci SVP, není nutné vyhledávat další službu. Je však možné, že Vám již v rámci péče tam může být doporučeno ještě například psychologické vyšetření syna nebo zahájení psychiatrické léčby. Pokud byste měla další otázky konkrétněji k adiktologické stránce potíží, doporučuji přijít poradit se k nám do ambulance, kde každou středu kromě státních svátků od 15:00 nabízíme prostor pro rodinné příslušníky a osoby blízké. Není potřeba se objednávat předem. Adresa je Apolinářská 4, Praha 2.
Přeji hodně štěstí a sil,
Martina Franzová
13.05.2021 - Závislá na rodině Dobrý den.
Chtěla bych pomoc své sestře, ale nevím jak. Vždy žila svou rodinou - dětmi, manželem, věděla, co, kdy a kde dělají. Jenomže děti odrůstají - nejstarší je problém - je plnoletý, nepracuje, kouří a nepravidelně užívá. Sestra za něj neustále někde lobuje, pomáhá a vše žehlí, dělá to i u druhého dítěte. Myslím, že už to nezvládá především proto, že je neustále chce mít pod kontrolou - chce vědět, kde přesně jsou, co dělají, kdy přijdou, odejdou. A to stejné chce i po manželovi, a zároveň chce, aby se s ní manžel každý den vyprávěl, aby jí kdykoliv zvedl telefon, aby v noci byl u ní a neusne, dokud ho nemá u sebe. Došlo i na pár dní k odstěhování manžela - už to nedával, když zjistil, že začala pít víno v podstatě denně. Ale vrátil se pod podmínkou, že se ona bude léčit. Jsou spolu, pořád to stejné, sestra nikde nebyla, slibuje, neplní, vše chce zvládnout prý sama. Už moc nejí, zhubla na polovic.
Jak ji mám pomoc. Nedá ani na rodiče, ani na mě. Všichni jí chceme pomoci. Nově máme podezření, že pije i v práci a jezdí při tom autem. Problém je taky, že pracuje v podobném prostředí - sociální pracovník - takže se nechce s nikým poradit, protože ji všichni znají a měli by za blázna.
Dobrý den,
Děkujeme za Váš dotaz. Je vidět, že Vám na Vaší sestře záleží. Přestože chcete své sestře pomoci, ráda bych zmínila to, že krok k léčbě závislosti musí udělat ona sama. Nejlepší výsledky vždy přináší dobrovolná léčba. Můžete ji podat zpětnou o tom, jak na Vás působí a popsat svoje pocity. Popřípadě jí nabídnout pomoc s vyhledáním vhodného zařízení a doprovod tam.
Jelikož situace může být velmi náročná hlavně pro Vás a manžela Vaší sestry, doporučila bych Vám vyhledat služby pro rodinné příslušníky závislých osob, kde byste mohli sdílet své pohledy a pocity např. ve skupinách s dalšími lidmi, kteří zažívají podobné situace jako Vy. Mohli byste zde slyšet i strategie ostatních klientů, které byste mohli aplikovat do svého vztahu se sestrou. Odkazy na tyto služby najdete na: https://www.drogy-info.cz/mapa-pomoci.

Držím palce,
Denisa Vajdlová
Na začátek « 1 2 3 4 7 10 12 » Na konec


1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy Magistrát HMP Všeobecná fakultní nemocnice v Praze Úřad vlády České republiky