Gambling

Zodpovědné dotazy týkající se tématu patologického hráčství.

Omlouváme se za dočasně nefunkční systém online poradny.

Položit dotaz

Na začátek « 1 4 5 6 7 8 9 10 15 22 29 31 » Na konec
06.12.2020 - Pomoc na dalku Dobrý den je možné nechat si neak on-line poradit s léčbou gamblerstvi? Mám nařízenou ústavní léčbu trpím paranoidní schyzofrenii a do toho drogy, prez koronovou krizy jsem zacel hrát on-line automaty mám si šetřit a po každým duchodu mi netrvá dlouho to prosazet uvědomil jsem si to až teď nejvic se bojím toho, měl bych mít za půl roku soud o propuštění do ambulantní léčby, ze si soud požádá o výpisy s banky a navrhne nesvepravnost na penize či hůř zamítne ambulantní léčbu mám ještě půl roku abych s tím něco dělal a bylo by dobre mít důkazy o tom který bych mohl předložit ale personalu se to říct bojím je to tu zakázané a mohl bych mít léčbu od zacatku
Dobrý den,
děkujeme za projevenou důvěru a oceňuji, že jste se na nás obrátil. Chápu Vaše obavy, nacházíte se v situaci, která je velmi složitá, bude vyžadovat trpělivost a motivaci ke změně stavu. Zároveň si svou situaci dobře uvědomujete, což je pro změnu klíčové a je to dobrý začátek. Využijte svoje aktuální odhodlání a kontaktujte odbornou pomoc. Např. Národní linka pro odvykání 800 350 000, odpovídá na dotazy týkajících se závislostního chování. Na mapě pomoci najdete dostupné služby https://www.drogy-info.cz/mapa-pomoci/?t=102&r=8#result. Vzdělávejte se o závislostech, abyste porozuměl Vaší situaci - přečtěte si třeba knížku Už jsem prohrál dost od Karla Nešpora online zde: http://www.drnespor.eu/Upd.doc. Doporučuji, abyste si vytvořil takové podmínky ve zdravotnické zařízení ve kterém se právě nacházíte, aby se Vám i nadále chtělo řešit svou situaci se závislostmi. Zamyslet se nad rizikovými faktory, které by mohly být spouštěči hraní. Např. požádejte někoho blízkého o správu financí, nemějte u sebe hotovost, platební karty. Adaptujte se na režim, zapojte se do skupinové terapie, která Vám může pomoci v udržování motivace. Najděte si vyhovující program během volného času např. sport, pracovní terapie, relaxační program. Myslím si, že Vaší hlavní motivací je se dostat na ochranné léčení ambulantní formou a neomezení svéprávnosti, ke kterému by mohlo teoreticky dojít podle ustanovení § 55 Zákon č. 89/2012 Sb. Občanský zákoník. Tyto motivace Vás mohou přimět ke změně svého chování. Ve Vašem případě by mohlo dojít k ukončení, nebo prodloužení ochranného léčení, kdy soud popíše průběh a výsledky ochranného léčení uvede důvody navrhovaného prodloužení, nebo poskytovatel – zdravotnické zařízení podává návrh na ukončení ochranného léčení, jakmile bylo dosaženo účelu, popřípadě jakmile zjistí, že účelu ochranného léčení nelze dosáhnout. Lze také navrhnout právě přeměnu ochranného léčení ústavního na ochranné léčení ambulantní formou. Bojujte, přeberte zodpovědnost za sebe, měňte si své životní hodnoty, abstinujte, stojí Vám to za to, máte ½ roku času na změnu.
Přeji Vám hodně sil
Aza Tibová
04.11.2020 - Gamblerství Dobrý den.
Prosím o radu, jaký zvolit postup při pomoci mému synovi. Je mu 20 let, studuje, a před 4 měsíci jsme zjistili, že sází na kurzové sázky. Začal sázet na jaře 2020. Nejprve se nám ztráceli peníze doma a v létě jsme zjistili , že syn má několik nebankovních úvěrů. Vše jsme uhradili a se slibem že již hrát nebude jsme na vše chtěli zapomenout. Minulý týden jsme zachytili opět dvě nebankovní půjčky.
Vše je ještě podpořeno jeho problémy s komunikací - aspergerův syndrom - a distanční výukou, kdy je bez dozoru celý den.
Existuje způsob jak mu znemožnit dostupnost on-line půjček? Je šance toto zvládnout bez pomoci odborníka?
Děkuji za odpověď.
Dobrý den,
je ji líto, že se potýkáte s tímto problémem u svého syna. Nejprve ale odpovím na otázku, na kterou jste se neptal: sliby nefungují a placení půjček za gamblery je jen podpora jejich hraní. Váš syn by si měl obrazně řečeno sníst, co si navařil, aby pocítil důsledky svých činů. Pokud ho budete opakovaně zachraňovat před splátkami, věřiteli a případně exekutory, své chování nezmění. Buďte tvrdí a netolerujte jakékoliv sázení. Uplatněte všechny dostupné páky, které na něj máte. Závislost je nemoc úporná, bolestivá a může být i smrtelná.
A teď k Vašim otázkám. Váš syn je plnoletý a pokud bude chtít, vždy si najde cestu, jak si půjčit. Teoreticky připadá v úvahu institut omezení svéprávnosti soudem (§ 55 - § 65 občanského zákoníku) pro nakládání s penězi, ale ten prakticky není reálně využíván pro takové případy. Vašeho syna je potřeba motivovat k tomu, aby sám chtěl své chování změnit. Po dohodě s ním mu lze omezit nakládání s hotovostí, přístup k internetovému bankovnictví, přístup na stránky finančních institucí či kreditních společností. Zvládnout závislost bez odborné pomoci je možné, ale je to náročnější a méně úspěšné jak z hlediska statistiky (relapsy jsou častější a přicházejí dříve), tak z hlediska komplexního zdraví: může být opomenuta závažná psychiatrická komplikace, která např. vysvětlí souvislosti, které k rozvoji hraní vedly.
Zde jsou kontakty na ambulance, které se terapií hráčské závislosti zabývají: https://www.drogy-info.cz/mapa-pomoci/?t=102&r=2#result
Přeju hodně sil a trpělivosti, za online poradnu Jarda Vacek
Na začátek « 1 4 5 6 7 8 9 10 15 22 29 31 » Na konec


1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy Magistrát HMP Všeobecná fakultní nemocnice v Praze Úřad vlády České republiky