Gambling

Zodpovědné dotazy týkající se tématu patologického hráčství.

Omlouváme se za dočasně nefunkční systém online poradny.

Položit dotaz

Na začátek « 1 8 15 22 23 24 25 26 27 28 29 31 » Na konec
07.03.2014 - hracstvi dobry den,jsem barmanka a tu praci mam rada.ale asi mam problem s automaty.obcas si zahraju,tak jednou za tyden.a necham tam dvojku.mam strach abych tomu nepodlehla.doma nic nevi.ty penize pak schazi.nechybi mi to kdyz mam volno.je to z nudy?
Dobrý den,
je fajn, že píšete, a zdá se, že píšete ještě včas. Na položenou otázku, zda je Vaše hraní automatů způsobeno nudou, se nedá jednoduše odpovědět, a možná, že je vlastně hledání takové odpovědi bezpředmětné až zavádějící. Hráčství (stejně jako ostatní závislosti či rizikové chování obecně) totiž většinou nemá jedinou příčinu, ale spíš mnoho skrytých faktorů a souvislostí, v nichž sice aktuální duševní rozpoložení (tedy např. zmíněná nuda) hraje významnou roli, ale pravděpodobně jen jednu z mnoha. Každý z nás má totiž větší či menší náchylnost k rozvoji závislosti, která je částečně vrozená a částečně utvářená vlastní osobní historií. To, zda se projeví a závislost se objeví, se nedá nikdy předem určit. Stejně tak u rozvinuté závislosti jen těžko rozmotáme, co přesně je její příčinou. Ale to je vlastně jedno. Utrpení, které závislí podstupují, je totiž nesnesitelné bez ohledu na příčinu.
Strach, že ztrácíte nad svým hraním kontrolu, je jedním z varovných příznaků závislosti. Dalším může být to, že peníze, které používáte na hru, Vám pak chybí jinde. To, že doma o Vašem hraní neví, může být zdánlivě výhodné, ale v podstatě Vám to umožňuje dál hrát a prohrávat stále víc. Pokud se chcete vyvarovat nepříznivých následků patologického hráčství, měla byste své chování změnit. Můžete se o to pokusit sama třeba se svépomocnou příručkou Už jsem prohrál dost od dr. Nešpora, ale můžete využít i pomoci odborníků, kteří se na závislosti zaměřují. Rozhodně Vám doporučuji osobní návštěvu psychologa, adiktologa nebo specializovaného terapeuta, na které může dojít k "objektivnímu" zhodnocení závažnosti Vašeho problému s automaty, a kde dostanete konkrétní doporučení a rady, jak se zachovat a co dělat dál.
První a zásadní krok už jste udělala - uvědomila jste si, že máte problém a že ho chcete řešit. Máte výbornou příležitost vzít život do svých rukou a něco změnit. Tak směle do toho.
Jarda Vacek
03.12.2012 - Sázení sázím x let na kursové sázky ( sport ). nic nedlužím, o sázkách mám přehled( online). Rád bych přestal, ale po těch letech to nejde lehce. Omezuje mne to, nedělám nic jiného, nemám ambice v ničem jiném, když nesázím, jsem bez elánu. Když sázím, zase pro mě nic jiného neexistuje, takže začarovaný kruh. Četl jsem, že hráči mají nízkou hladinu dopaminu, ten se pak uvolňuje ve větší míře právě sázením (jako odměna), proto je asi mozek po letech nastavený takto. Napadlo mne, zda nelze doplnit dopamin a to by pomohlo zbavit se té závislosti. Existují kromě chem. léků i rostliny, které mají tuto látku - Mucuna pruriens.
Co si o tom myslíte?
Děkuji
Dobrý den,
Děkuji, že jste se na nás obrátil. Je dobré, že si uvědomujete, že Vás tento „zvyk“ omezuje a chcete s tím něco dělat.
V první řadě by bylo dobré stanovit si pevný denní řád – včetně víkendu a ten bezpodmínečně dodržovat. Je důležité naučit se trávit volný čas jinak – nalézt si nový zájem nebo koníček.
Váš nápad ohledně dopaminu je zajímavý, avšak je třeba myslet na to, že nefunguje jako všelék a hlavní je vaše vůle a snaha o změnu. První měsíc s pevným denním řádem a bez sázení bude samozřejmě těžký a je možno si pomoci přípravky ovlivňující dopaminergní systém, ale je určitě vhodnější tyto látky užívat pod dohledem odborníka, který má s touto problematikou zkušenosti.
Co se týče sebemedikace rostlinami s účinkem na dopaminergní systém, tak zrovna v případě zmiňované Mucuna pruriens je třeba velké opatrnosti – užívání rostliny sebou nese více rizik než užitku. Pokud Vás zajímají rostlinné přípravky, mohl byste zkusit užívat doplňky stravy z Třezalky (čaje, tablety). Výtažek z třezalky také nepřímo působí na dopaminergní systém a jeho užívání je bezpečné.
Mnohem lépe (a spolehlivěji) na hladinu dopaminu ale působí přiměřená dělba práce, relaxace a spánku, dostatek oddechových aktivit, včetně pohybu- v překladu dostatek jiných aktivit, kterými se můžete odměnit, které postupně můžou sázení zdravě nahradit. Ke změně by Vám mohla pomoci i aplikace funkční na naší stránce – je sice koncipovaná pro závislost na internetu, ale myslím, že je dost dobře použitelná i pro Váš problém (https://poradna.adiktologie.cz/zmente-se/)
Vzhledem k Vaším popisovaným obtížím je však možné, že tuto změnu nezvládnete svépomocně, ale že bude potřeba navštívit specialistu – psychologa, psychiatra případně psychoterapeuta.
Doufám, že je moje odpověď dostačující. V případě jakýchkoliv dalších dotazů se na nás určitě obraťte nebo nás můžete navštívit v Adiktologické ambulanci, která je otevřena každé pondělí a úterý od 13:00 do 16:00 na adrese: Apolinářská 4, Praha 2. Můžete se dostavit bez objednání anebo si domluvit konkrétní čas na tel.: 224 968 208. Osobní kontakt je vždy lepší pro komunikaci a řešení případného problému.
Ať se Vám daří!
Eliška Vavrušová a Lenka Pasecká
Na začátek « 1 8 15 22 23 24 25 26 27 28 29 31 » Na konec


1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy Magistrát HMP Všeobecná fakultní nemocnice v Praze Úřad vlády České republiky