Gambling

Zodpovědné dotazy týkající se tématu patologického hráčství.

Omlouváme se za dočasně nefunkční systém online poradny.

Položit dotaz

Na začátek « 1 8 10 11 12 13 14 15 16 22 29 31 » Na konec
22.10.2019 - zvláštní způsob trénování disciplíny pro abstinenci Dobrý den,
chtěla bych se zeptat na téma ohledně snahy o abstinenci v gamblingu.
Můj přítel už zkoušel vícero metod jak přestat sázet (konkrétně na e-sporty), po opakovaných neúspěších ho napadlo jít na to z jiného konce - trénovat disciplínu v sázení způsobem, že bude sázky vypočítávat. Vždy byl problém, že náhodně dle pocitu vsadil velkou částku peněz, teď by ale počítal pravděpodobnost na základě znalostí o hráčích, hraných zápasech atp. v kombinaci s kurzem a maximální částkou 10 % z jeho základu na každý zápas. Disciplínu by trénoval tím, že by vše poctivě propočítával v Excelu a snažil se ,,nenechat se unést'. Na vše bych dohlížela já - měla bych přístupy k jeho účtům a viděla pohyby peněz.
Myslíte si, že by taková metoda mohla fungovat?
Moc děkuji za Vaši odpověď.
Dobrý den,

děkujeme za Váš dotaz, je dobře, že Vašemu příteli chcete pomoci. Způsob, který popisujete můžeme nazvat tzv. "kontrolované hraní". Jestli by metoda mohla Vašemu příteli pomoci, nejde jednoznačně říci. Co by ale mohlo zafungovat v tom, co popisujete, je Vaše kontrola nad jeho financemi a sázením. Ta většinou funguje. Dále doporučuji stanovit si jasné hranice - jak často, kolik, kdy atd. V tomto případě jste to ale vy, na koho jsou kladeny nároky a s tím je potřeba počítat. Kontrolované hraní má však několik úskalí, stojí spousty energie a neřeší závislost ani problém samotný.

Pokud by se přítel rozhodl změnit svůj přístup a problémy by stále přetrvávaly, doporučuji navštívit adiktologickou ambulanci či jinou psychologickou pomoc. Na mapě pomoci najdete kontakty na ambulantní zařízení zabývající se léčbou gamblingu:
https://www.drogy-info.cz/mapa-pomoci/?t=102&st=&r=2#result
V případě zdravotnických zařízení je léčba hrazena ze zdravotního pojištění, neziskové spolky a ústavy poskytují léčbu jako sociální službu většinou zcela zdarma, a v soukromých zařízeních bez smlouvy s pojišťovnou léčba stojí 500-1500 za hodinu. Ambulantní léčbu je vhodné podpořit třeba účastí na skupinové psychoterapii.
Podporu doporučuji i Vám, můžete na mapě vyhledat i zařízení poskytující pomoc osobám blízkým a rodinným příslušníkům.
Přeji Vám hodně sil

Za adiktologickou ambulanci Kateřina Rokosová
23.09.2019 - Sázení na sport. utkání Dobrý den,
chtěla bych vás požádat o radu. Jedná se o mého bratra, kterému je nyní 24 let a již 6 let má problém se sázením na sportovní utkání. V té době prosázel všechny peníze, které mu rodiče spořili, dokonce sáhnul na spořící účet mně a na peníze, které měli rodiče tehdy doma. Tehdy byl na nějaké konzultaci u psychologa, který usoudil, že se o závislost nejedná. Bohužel od té doby si vzal několik půjček (i u nebankovních společností) s naprosto nepředstavitelným úrokem. Nyní je v situaci, že nesází pro nějaký svůj pocit nebo potřebu, ale protože pořád žije v domnění, že je to asi jediný způsob, který může vyřešit jeho finanční problémy a splatit dluhy rodičům. On sám je zničený. Ničí ho, že je pro všechny zklamáním, ale nedokáže s tím nic dělat.
Proto vás žádám o radu. Měl by si v první řade domluvit konzultaci u nějakého psychiatra? A dají se tyto problémy řešit ambulantně nebo se domníváte, že hospitalizace je nezbytná? On sám se k nějakému razantnímu kroku neodhodlá, ale věřím, že my, jako jeho rodina bychom ho dokázali přesvědčit, že je nejvyšší čas začít jeho nemoc řešit.
Děkuji za vaši odpověď.
Dobrý den,
z popisu chování Vašeho bratra je patrné, že jeho sázení už napáchalo velké škody a pravděpodobně dospělo do fáze závislosti. Sázení, které generuje dluhy, a představa, že jedině výhra a tedy nutně další sázení může dluhy smazat, tvoří bludný kruh, z něhož je nesnadné najít cestu ven. Cesta ven ale existuje. Je bolestivá a namáhavá a představuje vlastně pravý opak rychlé cesty k iluzornímu štěstí přes vyhrané nebo půjčené peníze. Začíná odražením se ode dna. Vaší rolí by mělo být bratrovi umožnit na to dno opravdu dopadnout a pak mu být nablízku a pomoct mu se postavit na vlastní nohy. Přesvědčování, vysvětlování, vyčítání nebo vyhrožování nepomáhá, pomoci mohou pouze činy. Neplaťte jeho dluhy, netolerujte jakékoliv hraní, lhaní nebo vymlouvání, vyžadujte okamžitou léčbu. Pokud se léčit nebude, zničí sám sebe a s sebou stáhne i celou Vaši rodinu. Můžete se nechat stáhnout, ale nemusíte, to je vaše volba. A trvat na svém, dodržet své rozhodnutí a stát za touhle vlastní volbou je namáhavé a může být i velmi bolestivé, protože to může znamenat přijít o bratra a syna. Ale Vy už o bratra díky jeho nemoci vlastně přicházíte. Ukažte tedy, že ho máte rádi a buďte na něj tvrdí. Buď přestane sázet a půjde se léčit, nebo uplatníte všechny páky, které na něho máte (vyhazov z domova, trestní oznámení krádeže a nesplácení dluhů...). Ještě dodám, že je potřeba se v rodině na společném postupu domluvit a chovat se jednotně, důsledně dodržovat to, na čem jste se dohodli, a nikdy nevyhrožovat ničím, co pak nedokážete dodržet.
Léčbu je možné zahájit ambulantně, ale vzhledem k závažnosti bych to viděl spíš na pobytovou ústavní léčbu. Klíčem je, aby se léčit chtěl, k tomu potřebuje tu "facku" od vás. Deprese z proher a zklamání sama ze sebe jsou pro patologické hráče typické a tým psychiatra s psychoterapeutem mají metody, jak pomoci. Není to ale hned, jak by si závislí i jejich příbuzní přáli. Chvíli to trvá a je to namáhavé.
Zkuste se podívat na mapu pomoci a oslovit někoho, koho máte v dosahu.
https://www.drogy-info.cz/mapa-pomoci/?t=102&r=11#result
Přeju, ať to má dobrý konec pro všechny.
Jarda Vacek
Na začátek « 1 8 10 11 12 13 14 15 16 22 29 31 » Na konec


1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy Magistrát HMP Všeobecná fakultní nemocnice v Praze Úřad vlády České republiky