Gambling
Zodpovědné dotazy týkající se tématu patologického hráčství.
Omlouváme se za dočasně nefunkční systém online poradny.
Položit dotaz
-
04.01.2020 - Gambling
Syn 30 let- závislost na alkoholu, automatech, zadlužený. Jakým způsobem mu jako rodiče můžeme pomoci? Nebydlí s námi, nemáme přehled o tom jestli dodržuje to, že nebude pít, nebude hrát. Lže. Říká že nehraje, ale byl spatřen jak hraje... Před lety jsme mu pomohli zaplatit dluh, udělal dluh ještě větší, bydlel v bytě, který jsme mu koupili- přišel o něj. Odjel na léčení- za 2 týdny z něj utekl-řekl že se šel léčit jen proto, že jsme si to jako rodiče přáli. Šel znovu do jiné léčebny, říká, že nám nemá co říct, lékaři s námi v žádném kontaktu nejsou.
Když jsem šla na psychoterapii, řekli mi odstřihnout se od něj emočně a úplně, jako by neexistoval. Když jsem šla do K centra, řekli mi podporujte jej. Když čtu internetové poradny, dočítám se o nutné podpoře. Ale jaké? Dluhy za něj už neplatím. Psychicky jsem na dně. -
Dobrý den,
nacházíte se v situaci, která nemá žádné jednoduché a šťastné řešení, což si ale sama dobře uvědomujete. Nejvíc synovi prospějete tím, že se z jeho problému sami nesesypete. Úplné odstřižení se od něj je krajní řešení, které v mnohém připomíná jeho smrt, a tak je pochopitelné, že si ho nechcete připustit a že je extrémně bolestivé. Smiřování se s touto variantou také připomíná truchlení, nějakou dobu zabere a poznamená vás na celý život. Pokud máte trpělivost a jste ochotni čekat, jen mu dejte jednoduše najevo, že jste tu pro něj stále, i když s vámi třeba teď nechce komunikovat vůbec. Domluvte se ale s manželem na pravidlech a podmínkách, za jakých jste ochotni ho stále brát jako syna (abstinence, pravdomluvnost, pravidelná terapie...) a na jejich dodržování důsledně trvejte. Pokud chcete dávat nějakou poslední šanci, dejte opravdu jenom jedinou poslední. Nevyhrožujte ničím, co nejste schopni dodržet, pak Vám neuvěří a spíše budete směšní než prospěšní. Dluhy neplatit, nezachraňovat z průšvihů, nechat iniciativu na něm. Připravit se na nejhorší a radovat se z toho, že je to třeba jen o trochu lepší. Při styku s ním nevyčítat, nepřipomínat minulé průšvihy. Když už něco vytahovat, pak mluvit o sobě a svých emocích. Říká se tomu tvrdá láska, dáte mu svůj čas, pozornost a třeba i péči, ale pouze za podmínek, že seká latinu. I kdyby sliboval modré z nebe a omlouval se za všechno, zatím mu nedávejte svou důvěru. Tu si získá až po čase tím, že se bude chovat tak, že ji opravdu zaslouží.
Tu psychoterapii pro sebe (případně i svého muže) si ordinujte i nadále, dokud budete cítit, že jste dole a že to sami nedáváte.
Držím palce a přeju hodně síly do nelehkého období.
Jarda Vacek - 11.12.2019 - Patologický hráč Dobrý den, chtěla by jsem se zeptat. Můj přítel konečně uznal, že má problém se sázením. Uvědomil si to ve chvíli kdy mi ukradl peníze a všechny je prohrál. Ani mu nedošlo, že mě nechal úplně bez peněz. Chci mu pomoct, on sám si našel tuhle stránku, zjistil si nějaké věci jak z toho ven, i nějakou poradnu, ale já by jsem potřebovala vědět, jak mu mohu já osobně pomoct, nebo co pro to mohu udělat. Bojím se, aby jsem mu spíše nějak neublížila. Dala jsem mu poslední šanci, jak spolu zůstat. Nechci ho nechat na holičkách a chci se snažit mu to nějakým způsobem ulehčit a ukázat mu, že na to není sám. Že se z toho dostane a budeme zase žít normální život. Moc děkuji za odpověď a radu.
-
Dobrý den,
mám radost, že to berete zodpovědně, protože jenom tím, že se poučíte nebo s někým poradíte a budete se těmito radami skutečně řídit, můžete svému příteli opravdu pomoct. Život s gamblerem, který nepřestal hrát, je utrpení.
Hlavní radou, kterou Vám můžu dát, je to, abyste se postarala sama o sebe a nesnažila se přítele zachraňovat. Pokud své ultimátum myslíte vážně a jste schopná svá slova dodržet v případě, že přítel selže, je velmi dobře, že jste mu ho dala. Podporujte ho v aktivitách, které vedou k úzdravě, jako je docházení do terapie, dodržování denního režimu, aktivní trávení volného času, relaxace apod., a netolerujte jakékoliv hráčské chování: hraní, vymlouvání, lhaní, podvádění... V žádném případě mu nepůjčujte peníze, neplaťte jeho dluhy a nezahlazujte jeho průšvihy. Pomáhají taky opatření, které zabraňují hráčům v přístupu k penězům, aby nemohli hrát - můžete se stát správcem jeho účtu a karet, neměl by mít u sebe ani větší hotovost nebo občanku, aby si nemohl půjčit... Takových opatření je možno udělat víc. Čím víc jich bude, tím je větší šance, že to zvládne. Zkuste zajít na konzultaci do ambulance pro gamblery, poradit se, jak se chovat konkrétně ve Vaší situaci.
https://www.cppt.cz/nase-zarizeni/ambulance-pro-nelatkove-zavislosti
Taky si můžete přečíst knížky o závislosti, spoluzávislosti a soužití se závislým člověkem.
Heinz-Peter Röhr: Závislost - Jak jí porozumět a jak ji překonat
Jan Jílek: Ze závislosti do nezávislosti (spoluzávislí a nešťastní)
Karel Nešpor: Už jsem prohrál dost http://www.drnespor.eu/Upd.doc
Přeju dobrá rozhodnutí a pevné nervy.
Jarda Vacek