Jiné drogy

Zodpovězené dotazy týkající se tématu užívání ilegálních psychoaktivních látek.

Položit dotaz

Na začátek « 1 2 3 4 6 11 16 21 23 » Na konec
04.12.2017 - kouření Dobrý večer,
ráda bych se zeptala - i když možná sem moje otázka ani nepatří ... Můj přítel je dlouholetý kuřák a říká, že přestat by nedokázal. Mluvili jsme o tom, že by mohl alespoň "přejít" na nějakou alternativu. Teď se objevil nový "vynález", který prý nespaluje tabák hořením, ale "jen" zvýšenou teplotou uvolňuje (ne)potřebné látky. (Jedná se o vaporizaci? nevím) Reference a hodnocení jsou ale dost rozporuplné. Chci se, prosím, zeptat, co je menší zlo, zda elektronické "cigarety" s tekutými náplněmi nebo ta "věc", (jmenuje se snad iq...). Vím, že jediná správná odpověď je "ani jedna z nich, jediné řešení je přestat kouřit". Ale k tomu jsme ještě nedospěli. Nepomáhají ani zdravotní argumenty odvolávající se na ostatní členy rodiny - já a kočka, ani estetické smyslové výhrady.
Děkuji za odpověď.
Barbora
Dobrý den,
pro Vašeho přítele by samozřejmě bylo nejlepší, kdyby přestal kouřit úplně. Pokud však na to není připravený, tak e-cigarety jsou přeci jen méně škodlivé, nežli ty klasické. Přesné složení kouře závisí hodně na výrobci a na typu náplně, která se použije - škodlivé látky včetně kancerogenů sice e-cigarety obsahují, ale ve výrazně menším množství. Důležité je dodržovat odpovídající dávkování, jinak může dojít i k otravě nikotinem. Doporučila bych obsah nikotinu snižovat. Jestli jsou lepší e-cigarety nebo IQOS Vám bohužel neporadím, protože to nevím.
Hezký den
Lenka Richterová
29.11.2017 - nealkoholove drogy Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli je možné si u vás nechat zjistit kvalitu drogy, popř. o jakou drogu se jedná.
Dobrý den,
bohužel takové testy jsou nedostupné nejen u nás, ale kdekoliv v České republice.

Dříve byla tato služba poskytovaná některými neziskovými organizacemi většinou jako orientační kvalitativní testování tablet extáze, ale po roce 2010, kdy Národní protidrogová centrála vydala nesouhlasné stanovisko s touto službou, již poskytována není (podrobněji např. zde www.mvcr.cz/soubor/extaze-stanovisko-mv-a-policie-cr-pdf.aspx).

V současnosti existuje tzv. Systém včasného varování před novými drogami, v rámci něhož jsou ve spolupráci s Ústavem farmakologie 3. LF UK testovány vzorky drog, které se jako podezřelé dostanou odborníkům do ruky, ale tento systém není určen pro uživatele ani pro veřejnost. Podrobnosti lze najít zde https://www.drogy-info.cz/nms/system-vcasneho-varovani/.

Pokud si nejste jistá, o jakou drogu se jedná, je nejbezpečnější strategií se jejímu užití vyhnout. Pokud jste drogu našla u někoho blízkého a máte o něj obavu, doporučuji obrátit se třeba na naši ambulanci nebo na dostupné kontaktní centrum a promluvit si o nejvhodnější strategii s odborníkem. Kontakty lze najít zde: https://www.drogy-info.cz/mapa-pomoci/?t=2&r=2#result

S pozdravem
Jarda Vacek

Na začátek « 1 2 3 4 6 11 16 21 23 » Na konec


1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy Ministerstvo zdravotnictví České republiky Magistrát HMP Všeobecná fakultní nemocnice v Praze Úřad vlády České republiky

Každou středu probíhá od 17-18:30 Skupina pro rodinné příslušníky a osoby blízké, sraz v čekárně Kliniky adiktologie. Těší se PhDr. Zdeňka Košatecká a Mgr. Martina Franzová