Marihuana

Položit dotaz

Na začátek « 1 2 3 4 5 9 13 17 » Na konec
28.11.2017 - Marihuana a kojení Dobrý den,
ráda bych zodpovědně odpověděla své známé, která dříve téměř každý den kouřila marihuanu. V těhotenství přestala, nicméně nyní, když má 2 měsíční dítě, se již "potřebuje zhulit". Dítě kojí, pouze před spaním mu dává umělé mléko.
Prosím Vás, může kouření marihuany ovlivnit kvalitu mateřského mléka, jak a jak poté může ohrozit dítě? Případně, když teda "musí", jakou dobu po užití marihuany by měla s kojením počkat?
Děkuji
Dobrý den,
díky za dotaz. Kouření marihuany je u nás rozšířené, bohužel kuřákům chybí informace o účincích na organismus. Na marihuaně nevzniká závislost v pravém slova smyslu, nicméně, jak můžete vidět u své známé, závislostní potenciál zde existuje. Marihuana vyvolává úzkostné stavy, poruchy paměti a koncentrace, které můžou přetrvat i po odeznění účinků. Zásadní je, že marihuana může provokovat dosud skrytou duševní poruchu. 
Účinné látky marihuany přecházejí do mateřského mléka, kde je jejich koncentrace vyšší, než v těle matky. V mléce THC přetrvává 24 - 48 hodin po jednorázovém užití. Pokud tedy Vaše známá denně kojí, THC se do organismu dítěte dostane i při jednorázovém užití v jakoukoliv denní dobu. Výzkumy prokázaly, že marihuana má negativní vliv na imunitu dítěte a způsobuje zpomalení pohybového vývoje. THC také snižuje tvorbu mateřského mléka. 
Z těchto důvodů kouření marihuany (nejen) během kojení důrazně nedoporučujeme. Pokud však známá trvá na svém, je vhodné jí doporučit bezpečnější způsob užití marihuny, například vaporizaci, kdy dochází k uvolňování účinných látek zahříváním, nikoliv hořením. 
S pozdravem
Lada Broklová
18.09.2017 - závislost na marihuaně partner Dobrý den,
můj partner (39 let) kouří marihuanu již od 16 let. Známe se několik měsíců a já mám u něj s užíváním marihuany problém, marihuanu totiž kouří několikrát denně... Je to inteligentní muž, vtipný, zajímá se o docela dost věcí... Ale je poměrně líný, bývá potíž ho vytáhnout jinam než na výlet do přírody (a na to taky není úplně často "čas"), do společnosti moc nechodíme, protože zkrátka "nemá rád lidi". Často bývá unavený, pořád ho něco bolí, nejraději sleduje filmy nebo vaří. Ráda bych, aby přestal. Jednak se bojím o jeho zdraví, jednak nechci, aby náš život řídila rostlina, mluvil také o tom, že by rád děti a já si nějak nedovedu představit, že je budeme plodit a vychovávat s marihuanou. Je šance, aby po tak strašně dlouhé době skutečně úspěšně odvykl (pokud by se mi podařilo ho namotivovat)? Prý už několikrát kouřit marihuanu přestával, ale nepovedlo se mu to (motivací byla dlouholetá přítelkyně). Jak ho namotivovat? Myslím sil že mě má upřímně rád a že by se mnou opravdu rád rodinu měl, ale já do toho za těchto podmínek jít nechci (jiná věc je, že jsme oba na děti starší, a marihuana navíc snižuje plodnost|?). Nechci mu dávat ultimáta, tj. buď já nebo tráva. Nebo je to potřeba? Zatím jsme o problému natvrdo otevřeně nemluvili, jen jsem několikrát nějakou poznámkou vyjádřila, že se mi jeho kouření nelíbí. Můžete mi poradit, jak mám postupovat?
Dobrý den,
Možnosti, aby Váš partner začal pracovat se svým užíváním marihuany, určitě jsou. Nicméně bez jeho chuti a snahy je šance změny malá. Jeho užívání nemůžete zabránit, na co ale můžete mít vliv je jeho chování a dodržování pravidel a dohod. Mluvte s ním o svých pochybách a starostech. Své obavy zkuste co nejvíce konkretizovat, případně partnerovi nabídněte pomoc. Pokud se bude chtít léčit, doporučuju možnosti zkonzultovat v některé z adiktologických ambulancí (https://www.drogy-info.cz/mapa-pomoci/?).
Hodně sil
Lenka Richterová
Na začátek « 1 2 3 4 5 9 13 17 » Na konec


1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy Ministerstvo zdravotnictví České republiky Magistrát HMP Všeobecná fakultní nemocnice v Praze Úřad vlády České republiky

Každou středu probíhá od 17-18:30 Skupina pro rodinné příslušníky a osoby blízké, sraz v čekárně Kliniky adiktologie. Těší se PhDr. Zdeňka Košatecká a Mgr. Martina Franzová