Marihuana

Položit dotaz

Na začátek « 1 2 3 4 5 9 13 17 19 » Na konec
21.05.2018 - Marihuana Dobrý den,
v minulosti jsem zhruba čtyři roky užívala pervitin a kouřila marihuany. Skoro pět let jsem už neměla žádnou tvrdou drogu a dva roky zhruba jsem nemkourila marihuanu. Před dvěma dny jsem měla ale takový "chytrý" nápad a marihuanu jsem opět zkusila. Sice jen malé množství, ale byl to pro mě naprosto otřesný zážitek. Zažívala jsem šíleně stavy úzkosti a celkově jsem se nemohla srovnat s tím, že jsem to znovu zkusila, když jsem tak dlouho budovala svou psychickou stabilitu bez drog. Co mě ale děsí, že je to dva dny od takového zážitků a stále se necítím dobře. Jakoby nejsem ve své kůži a bojím se, že už to nebude nikdy jako dřív. Já jsem celkově úzkostný člověk, který by se měl takovým věcem vyhýbat obloukem, ale stalo se. Myslíte, že je možné, že bych si tím vyvolala nějaké psychické problémy? Nebo jak bych měla danou situaci řešit?
Dobrý den,
děkujeme Vám za dotaz. Je dobré, že chcete tuto situaci řešit. Úzkost a jiné nepříjemné psychické stavy jsou po požití marihuany poměrně běžné a popisuje jí dost uživatelů. Můžou po čase odeznět, ale také nemusí. Doporučila bych Vám navštívit psychiatra a zvážit s ním možnost přechodné medikace. Pokud chcete o možnostech mluvit více, tak doporučuji některou z adiktologických ambulancí. Jejich seznam se dá najít zde: https://www.drogy-info.cz/mapa-pomoci.
Hezký den
Martina Stralczynská
27.01.2018 - Užívání marihuany Dobrý den, je mi 15 a chci skusit mariuhanu. Může mě mírné (max 2 týdně) užívání hodně ovlivnit. Děkuji za odpověď.
Dobrý den,
je dobře, že se na užití marihuany předem teoreticky připravujete, když už se chystáte ji vyzkoušet. Každá droga má určitá rizika, která nespočívají jenom v jejích vlastnostech, ale záleží zejména na okolnostech jejího užití či opakovaného užívání. Proto je odpověď na otázku, zda vás může "hodně ovlivnit" velmi složitá. Právě účinky marihuany, kterou můžeme zařadit do skupiny tzv. halucinogenních drog, jsou z velké části ovlivněny těmito "nedrogovými faktory" - účinek záleží na tom, v jaké náladě, s kým a kde drogu užijete. Proto je dobré být odpočatý, v pohodě a mezi lidmi, kterým důvěřujete a cítíte se s nimi dobře. Pak můžete předpokládat, že zážitek bude příjemný a relativně bezpečný. Také kombinace s ostatními drogami je něco, co bych nedoporučoval - když se drogy míchají, jejich účinky mohou být nevyzpitatelné a velmi odlišné od těch očekávaných.
Pro většinu lidí vašeho věku, kteří marihuanu vyzkouší, nepředstavuje tento experiment žádné výraznější riziko, i když u křehkých jedinců náchylných k některým psychickým poruchám může i jednorázové užití způsobit masivní úzkost (tzv. panickou ataku) nebo dokonce propuknutí závažnějších depresivních stavů (intenzivní smutek) nebo psychotickou reakci (halucinace a bludy trvající i po odeznění účinků drogy). Určitě je dobré být na experiment připravený a získat co nejvíc informací, což už děláte (další info je např. zde http://www.odrogach.cz/skola/uzivani-navykovych-latek/myty-o-drogach/marihuana-neskodi.html?section_id=58).
Samostatnou otázkou je opakované užívání. Pokud byste užíval marihuanu pravidelně dvakrát týdně, patřil byste ve svém věku do kategorie těch, kteří užívají nejvíce, a to znamená, že byste byl mezi těmi nejvíc ohroženými rozvojem závislosti na marihuaně. Jste ve věku, kdy váš mozek a celý nervový systém ještě není zcela zralý a proto jste také mnohem náchylnější k rozvoji možné závislosti. To, co bez následků snese dvacetiletý nebo starší mozek, nemusí být pro mladší tak úplně bezpečné. Z tohoto důvodu bych vám doporučoval frekvenci užívání co nejnižší, rozhodně ne častější než jednou či dvakrát měsíčně. Mimo jiné i proto, abyste mezi jednotlivými užitími dokázal taky zcela vystřízlivět, protože se chcete určitě v životě věnovat i jiným věcem než užívání drog, a na to je dobré (a mnohdy nutné) mít čistou hlavu.
Zodpovědné a dobré rozhodbutí vám přeje
Jarda Vacek
Na začátek « 1 2 3 4 5 9 13 17 19 » Na konec


1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy Ministerstvo zdravotnictví České republiky Magistrát HMP Všeobecná fakultní nemocnice v Praze Úřad vlády České republiky

Každou středu v 15:00 máme prostor pro rodinné příslušní a osoby blízké bez objednání. Sraz v čekárně Kliniky adiktologie. Těší se Martina Franzová a Lenka Richterová