Alkohol

Zodpovězené dotazy týkající se tématu užívání a závislosti na alkoholu.

Položit dotaz

Na začátek « 1 4 5 6 7 8 9 10 21 41 61 81 97 » Na konec
09.03.2020 - alkoholismus Je možné zachovat anonymitu při anbulantní léčbě? Nebo je v každém případě nutné doporučení od lékaře? je možné si hradit léčbu jako samoplátce?
Dobrý den,
ano, léčba bez záznamu u zdravotní pojišťovny je možná, pokud si nemocný najde soukromého terapeuta či psychiatra a platí mu péči přímo. V České republice existuje i několik soukromých klinik nabízejících také pobytovou léčbu závislosti samoplátcům.
Jarda Vacek
07.03.2020 - Je přítel závislý na alkoholu ? Dobrý den,
od začátku vztahu mi vadí přítelovo pití. Chodil do hospody denně, poté co si pořídil domek se zahradou, pije spíše doma.
Pije téměř denně pivo (asi tak 2-4), do toho má schovaný tvrdý alkohol, který pije převážně tajně v kůlně. Pokud jdeme mezi lidi, opije se tak, že ho táhnu domu, motá se, neví co říká, jednou si spletl záchod s oknem. Posledně šel na WC do kuchyně, musela jsem ho donutit jít na záchod. Když jsem mu naposledy řekla, že se to stupňuje a že mi to začíná vadit, jak se chová, tak byl spíš naštvaný a vidí to jako můj problém. Řekla jsem mu, že se s ním nebudu bavit, pokud bude pít tvrdý alkohol, a nato si nalil víno a zapíjel ho pivem. Věčné to z n j táhne, a v noci se často dusí, jak chrápe hlavně po alkoholu. Jinak je to moc hodný chlap, šikovný, postará se, je učitel na umělecké škole. Mám obavu s ním založit rodinu. Říká, že alkohol mu pomáhá se uvolnit.V jeho rodině se hodně pije, dědeček se upil k smrti. Nevím, zda už je to závislost nebo ne, on o tom nechce slyšet ale zároveň mě nechce ztratit. Děkuji za názor
Dobrý den,
není úplně rozhodující, zda jde o závislost nebo ne, ale chování Vašeho přítele určitě ohrožuje jeho zdraví a Vám zkrátka nevyhovuje. Strach z toho, že se bude jeho pití zhoršovat a související následky prohlubovat, je úplně pochopitelný a je zcela namístě pochybovat o tom, že bude dobrým otcem a manželem. Propadání alkoholu postupně dělá z lidí sobce, kteří si na své pití nedají sáhnout a obviňují ze všech svých problémů okolí. Na Vás je udělat rozhodnutí, co jste ochotná snést, a co už tolerovat nebudete. Pokud je přítel ochoten uvažovat o změně svého chování, domluvte se s ním na pravidlech, která budete dodržovat. Např. žádný alkohol a žádné pití doma, konzumace alkoholu nejvýš jednou či dvakrát týdně, ale pouze předem stanovené množství, aby se zabránilo excesům, společensky nevhodnému chování a zdraví ohrožujícímu chování. Součástí dohody o pravidlech je i dohoda o sankcích - co uděláte v případě, že bude pravidlo porušeno? Doporučuji Vám v takovém případě trvat na adiktologickém vyšetření a nastoupení ambulantní léčby. Pokud ani ta nezafunguje, jak by měla, ještě je možnost ústavní léčby. Pokud po několika promarněných šancích zjistíte, že riziko nešťastného života s pijanem je pro Vás příliš vysoké, budete muset udělat bolestivé rozhodnutí a rozejít se s ním, ale za nějaký čas, až se rána z rozchodu zacelí, budete ráda, že jste si nenechala zničit vlastní život. Ale šance na změnu je velká a z vlastní zkušenosti vím, že závislí, kteří prošli úspěšně léčbou, jsou ve zpětném pohledu velmi vděční svým blízkým, kteří jim položili nůž na krk a vytrvali na svém. Takovou tvrdou lásku považují za zásadní pro nastartování své změny. A je mnohem snazší se začít měnit dříve, ještě než se závislost rozvine a poškození zdraví a vztahů nejsou příliš velké. Starejte se tedy o svůj vlastní prospěch: chtějte chlapa, na kterého je spolehnutí a který bude dobrým vzorem vašim dětem, tím totiž nejvíc prospějete i svému příteli.
Přeju Vám, ať uděláte dobrá rozhodnutí a ať máte dost síly a důslednosti na jejich realizaci.
Jarda Vacek
Na začátek « 1 4 5 6 7 8 9 10 21 41 61 81 97 » Na konec


1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy Ministerstvo zdravotnictví České republiky Magistrát HMP Všeobecná fakultní nemocnice v Praze Úřad vlády České republiky