Alkohol

Zodpovězené dotazy týkající se tématu užívání a závislosti na alkoholu.

Položit dotaz

Na začátek « 1 27 49 50 51 52 53 54 55 79 105 129 » Na konec
15.10.2019 - závislost alkohol Dobrý den, můj manžel pije prakticky denně 3-6 (?) piv. Mívá pauzy dva dny v týdnu buď v kuse nebo odděleně, ale někdy pije i 6 dní. Tuto sobotu jsme byli na oslavě, pil panáky (nevím kolik), v neděli snad nic (možná pivo, nevím) a v pondělí začal už cestou z práce (4 piva) a pak vypil půl láhve rumu (zapírá přesné množství). Ale co přiznal a když se s ním dohaduji napsal: To ti vyvracet nebudu kdyz v tomhle mas pravdu (3 piva (17-19hod) + 5panaku 0.4 za od 20:00 do 00:00 (=2dcl redeny stavou = jeden velky panak/hod ))

Prosím Vás, napište mi, co si o tom myslíte, stačí ve zkratce, už s ním nemá cenu vyjednávat. Já už jenom řeším, co a jak rozvod nebo co, už mi dochází trpělivost, už to nemůžu vydržet. Máme dvě malé děti, kvůli nim nechci bourat rodinu, ale asi budu muset, ono se to stupňuje. Vaši odpověď mu pošlu, protože zde opravdu už udal množství on sám a to už nepopře. Děkuji předem za jakoukoliv odpověď.
Dobrý den,
ani tak nezáleží na tom, kolik přesně toho Váš muž vypije, rozhodující je, že Vy nejste ochotná to snášet. Pokud dává přednost alkoholu před rodinou, je to pochopitelné. Ale může se to změnit, léčba je dostupná a u mnoha pacientů úspěšná. Musí ale o léčbu stát, musí se chtít změnit. Vy tomu můžete napomoci tím, že nebudete jeho pití tolerovat. Jestli je v něm ještě zbytek zdravého pudu sebezáchovy, lásky k Vám a k dětem, morálky nebo touhy po vlastním zdraví, možná mu pomyslnou "fackou" - vážně míněnou pohrůžkou rozchodu - prospějete. Pokud mu chcete dát ještě šanci, doporučuji důsledně trvat na tom, že domů bude přicházet střízlivý, nebude tam žádný alkohol konzumovat ani mít, a že osobně vyhledá odbornou pomoc. Tady je seznam ambulancí: https://www.drogy-info.cz/mapa-pomoci/?t=14&r=12#result
Závislost nebo jiná porucha způsobená užíváním alkoholu se nedá bez podrobného vyšetření stanovit, ale popisované množství je rizikové jak při jednorázové konzumaci, tak zejména při dlouhodobém pravidelném pití.
Pokud máte svého muže ráda a chcete mu pomoct, buďte na něj tvrdá a nepřivírejte oči nad jeho pitím. Děláte to nejen v jeho zájmu, ale i ve svém a v zájmu zdraví a štěstí vašich dětí.
S pozdravem a přáním co nejlepšího řešení
Jarda Vacek
09.10.2019 - Přátelé a alkohol Dobrý den, můj dotaz je spíše psychologicko-sociálního charakteru. Alkohol pít nemohu, např. již po druhém pivu se mi dělá špatně od žaludku, také mě začne bolet hlava, tvrdý alkohol rovněž nemohu vůbec, nikdy jsem nezažil ani alkoholické opojení, je mi rovnou zle a jsem schopen ze tří piv proležet celý následující den. V důsledku toho jsem přišel o většinu přátel, nejsou schopni pochopit, že nepiji, v jejich společnosti jsem vyvrhelem, který se s nimi nebaví a ani má nabídka, že je odvezu autem, je nepřesvědčí, že nejsem kazič zábavy. Jsem z těchto důvodů tedy velmi osamělý, nebývám již zván na oslavy ani setkání a i v práci mě mají za divného. Prošel jsem stavy, kdy jsem alkohol pil s nimi, i když mi bylo špatně a nikdy již toto nechci zažít, co jsem poté zažíval. Nevím, zda je na to odpověď, ale budu rád za Vaši radu. S pozdravem Martin
Dobrý den,
díky za dotaz. Na jednu stranu můžete být rád, že Vám alkohol nechutná, protože nebudete vystavený rizikům, která jsou s jeho konzumací spojena. Není možné se oslav a setkání zúčastnit, ale pít něco jiného než alkohol? Pokud jste vyčleněný z kolektivu jenom proto, že nekonzumujete alkohol, položte si otázku, zda vůbec stojí za to patřit mezi lidi, kteří považují za důležitější pití než lidský vztah. Pro Vaše zdraví je jen dobře, že mezi takovéto lidi s velmi rizikovým žebříčkem hodnot nepatříte. Lidé, kterým na Vás opravdu záleží, se budou starat spíš o Vás než o to, co pijete.
Naši úspěšní pacienti, kterým se po léčbě daří abstinovat a přicházejí zpět do normálního života, zažívají něco velmi podobného. Ostatními jsou považováni za divné a připadají si osamělí. Chce to čas, než nabudou sebevědomí a pocit vlastní hodnoty, a než akceptují abstinenci jako něco, co má více výhod než nevýhod. Zvyk je železná košile a bolí to, když se snažíme změnit zaběhané způsoby chování a myšlení. Osmělte se a zkuste jít mezi jiné lidi a hledat jiné formy zábavy v prostředí, kde alkohol nehraje ústřední roli. Zpočátku Vám to asi půjde ztuha, ale postupně to bude snazší a snazší, a až se ohlédnete zpátky, budete se divit, že jste tuhle změnu už neudělal dávno.
Držím palce,
Jarda Vacek
Na začátek « 1 27 49 50 51 52 53 54 55 79 105 129 » Na konec


1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy Magistrát HMP Všeobecná fakultní nemocnice v Praze Úřad vlády České republiky