Alkohol

Zodpovězené dotazy týkající se tématu užívání a závislosti na alkoholu.

Položit dotaz

Na začátek « 1 21 40 41 42 43 44 45 46 61 81 97 » Na konec
11.01.2018 - Manžel alkoholik Dobrý den, prosím o radu, jak pomoc manželovi (51 let). Je tzv. "kvartální" alkoholik ... někdy jednou za měsíc, někdy po dvou nebo třech měsících, stráví 3-4 dny "v lihu" ... kašle na práci, na všechno. Utratí všechny peníze, které má k dispozici, vypije alkohol doma. Léčit se nechce, vždy znovu a znovu začíná s přesvědčením, že to zvládne... Abstinovat nechce, myslí si, že to ukočíruje. A skutečně to třeba ty 2,3 měsíce vydrží. Vím, že pomoci mu mohu jen v případě, že on sám začne chtít. Miluji ho, ale přestávám to zvládat. Vůbec nevím, co dělat. Někdy mu seberu peníze apod., což mi samozřejmě vyčítá. Uvědomuji si, že je to nedůstojné. Jenže co dělat, jak se chovat... mohu udělat víc, než při něm stát a doufat, že se jednou rozhodne to řešit. Mám se "cpát" na případné vyšetření s ním, nebo ho nechat... Jsem ztracená. Jsme spolu 2,5 roku, od začátku všechno vím. Je to nejlepší chlap mého života a asi jsem doufala, že to zvládnu. Ale je to s každou jeho epizodou horší.
Děkuji Vám. GR
Dobrý den,
je mi líto, že jste se dostala do takovéto situace a že máte s manželem trápení.
Pokud chcete chování svého muže změnit, je třeba v první řadě přestat jeho pití a excesy tolerovat. "Stát při něm" tedy znamená nastavit jasná pravidla pro fungování vašeho vztahu (např. pravidelná ambulantní léčba, omezení pití či úplná abstinence), stanovit sankce za jejich nedodržení (např. i rozchod či rozvod), ale sankce pouze takové, které jste schopna dodržet, plané vyhrožování nemá žádný smysl. Není to snadné. Ale život s alkoholikem také není snadný. Té netoleranci vůči chování, které ohrožuje Váš vztah, Vaše zdraví ale i samotný život Vašeho muže, a zároveň vytrvalosti a ochotě být mu citově i fyzicky nablízku v těžkých chvílích, se říká "tvrdá láska" a velmi podrobně o ní píše např. terapeut Jan Jílek v knize Ze závislosti do nezávislosti (Spoluzávislí a nešťastní).
Podívejte se na našem webu na ostatní zodpovězené dotazy v rubrice alkohol - zjistíte, že Váš problém je velmi častý, a že lze vyřešit nebo alespoň najít úlevu.
Vaše přítomnost při vyšetření není nutná, ale možná by pomohla vaše účast v rámci párové či rodinné terapie, pokud by se na ní Váš muž s terapeutem domluvili.
V této chvíli jste to Vy, kdo potřebuje odbornou pomoc. Pokud se Váš muž léčit nechce nebo svůj problém nepovažuje za vážný, zajděte Vy osobně do poradny či k psychologovi a proberte to s ním - společně přijdete na strategii, jak můžete Vašemu muži pomoct tak, abyste se tím sama nenechala zničit.
Přeju hodně zdaru na této nelehké cestě,
Jarda Vacek
07.01.2018 - Jsem vůl Dobrý den,pořebuji moc poradit. Dříve jsem pil lahev vodky deně, dnes jsem to omezi na pití s přáteli. Ale jak mám možnost, tak se s nimi opiji jak blb. Sám nevím co s tím. Chuť je siilnější. Děkuji za odpověď. Pavel
Dobrý den,
pokud vnímáte své pití jako problém a nedaří se Vám ho zvládnout vlastními silami, obraťte se osobně na adiktologickou poradnu nebo na psychiatra. Jejich seznam najdete na Mapě pomoci:
https://www.drogy-info.cz/mapa-pomoci/?t=14&r=#result
S pozdravem
Jarda Vacek
Na začátek « 1 21 40 41 42 43 44 45 46 61 81 97 » Na konec


1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy Ministerstvo zdravotnictví České republiky Magistrát HMP Všeobecná fakultní nemocnice v Praze Úřad vlády České republiky