Alkohol

Zodpovězené dotazy týkající se tématu užívání a závislosti na alkoholu.

Položit dotaz

Na začátek « 1 21 39 40 41 42 43 44 45 61 81 97 » Na konec
20.01.2018 - Manžel alkoholik? Dobrý den, prosím o zhodnocení, zda můj muž je alkoholik. Já tvrdím, ze ano, on to popírá, protože je naprosto normální zajít si do hospody a ma právo si psychicky odpočinout (podotýkám ze sportuje, takže tam by si měl odpočinout dost). Po celou dobu co se známe tak chodí do hospody.. Dříve to bylo několikrát do týdne a pil i tvrdé a vždy potom proste nepřišel do práce. Krom toho to doprovází agresivita. Ma oči maniaka a i když ma na pohled výbornou náladu, je rypavy a jakákoli špatná odpověď jeho náladu zmeni v běsnění . Někdy je jakákoli odpověď špatná, jen aby vyprovokoval hádku. Slovní napadání, urážení, už mě ale obtesaval i kladivem či nozem nebo chtěl podříznout psa. Nebo tu agresi pak obrátí proti sobě a chce třeba skákat z okna. Snažím se ho v té situaci držet doma, protože mne přeci jen úplně neublíži, zatímco venku by byl schopny někoho snad i zabit. Pak se vyspí, omlouvá se a říká, ze už nebude pít. Nikdy nedodrží. Snažila jsem se vždy řešit tím, ze jsem se dostala do role přísně matky, či možná stíhačky. Takže úspěch je, ze přestal do hospody chodit přes týden, přestal pít tvrdé a už dlouho nepřišel až druhy den třeba v 6 ráno, ALE povazuje za rituál jít do hospody aspoň o víkendu. Zjistila jsem ze do stejného stavu je ale schopny přijít i po pivu, takže jsme se vždy domlouvali kolik vypije piv a v kolik přijde domu ve snaze zabránit tomu, aby byl agresivní. Což mi sice odkyve, ale to je jen než přijde do hospody. Když ho pak nahanim, protože opět nedorazil, tak začne opět besnit. nedokážu spát, když je pryč, protože se bojím, v jakem stavu přijde. Uz mě ani nebaví tahle pozice přísně matky a zlobivého syna. Když máme na víkend nějaký program, tak se zeptá a do hospody si zajdu kdy. Nebo jdeme třeba na večeři a on po večeři ještě chce letět do hospody. Pokud už to není alkoholismus, pak by dle mě měl aspoň něco dělat s tou agresi a to si myslím, ze se nepovede, pokud bude chodit " na jedno". On na to zareagují tím, ze problém je ve mne, protože mám dar ho vytočit. Děkuji Vám za reakci
Dobrý den,
předem je třeba napsat, že nemůžeme Vašeho muže ani kohokoliv jiného diagnostikovat takto na dálku. Z Vašeho popisu je patrné, že pití Vašeho manžela vadí jemu samotnému i Vám, a že se mu ho opakovaně nedaří dostat pod kontrolu. To už jsou dva velmi důležité příznaky závislosti, takže minimálně podezření na závislost tu je. Mnohem větší obavy než o jeho zdraví z hlediska možné závislosti mám ale o Vás - jeho agrese v akutní opilosti je něco, co byste neměla podceňovat, ale zejména dlouhodobé důsledky soužití s takto pijícím člověkem Vám asi štěstí v životě nepřinesou. Pokud nefungují dohody a Vás už toto soužití nebaví, je třeba zkusit tvrdší přístup s nastavením pravidel a sankcí za jejich nedodržení. Když se domluvíte na tom, že pít nebude, co uděláte v případě, že dohodu poruší? Jste připravena na nejzazší možnost - ukončení vztahu? Tyhle otázky nelze dost dobře řešit v online poradně a tak Vám doporučuji, abyste se osobně obrátila na nějakého odborníka, který Vám poradí strategii, jak se Vašemu muži pokusit pomoci a nezničit si přitom vlastní život. Jedině pokud zůstanete sama zdravá a silná, můžete pomáhat i někomu dalšímu.
Zkuste se poohlédnout po dostupné pomoci zde: https://www.drogy-info.cz/mapa-pomoci/?t=14&r=2#result
Držím palce a přeju hodně odhodlání,
Jarda Vacek
17.01.2018 - Alkoholismus - léčba Je mi téměř 32 let, jsem čtyři roky v manželství a s manželkou máme tříletého syna. Přes deset let vykonávám pro mě stresující zaměstnání, kdy pracuji s lidi a musím řešit jejich problémy. Práce mě však baví, a tak se zřejmě jen vymlouvám, že mě to stresuje. Nevím čím to je, ale od 25 let beru prášky na vysoký krevní tlak - v rodině tímto však nikdo netrpí. Po dobu výkonu zaměstnání se zřejmě vyvíjí moje závislost na alkoholu. V prvpočátcích jsem si dával alkohol relativně pravidelně, ale s množstvím jsem to nijak nepřeháněl. Chtěl jsem po práci zažít ten pocit uvolnění. Tehdy jsem si z možné závislosti s kolegy ještě dělal legraci. Poslední tři roky si však velmi dobře uvědomuji, že mé užívání alkoholu je velmi přes čáru. Před třemi lety jsem dostudovával vysokou školu kvůli práci, narodil se nám syn a zároveň jsem rekonstruoval byt. Bylo toho na mě moc. Tehdy jsem začal pít asi 2-3x týdně. Malé množství alkoholu mi však nestačí, k pivu potřebuji tvrdý alkohol. Před manželkou a před rodinou se však stydím kolik toho vypiji a tak dělám, že piju pivo a ve skříni, ve sklepě, v autě mám schovanou láhev rumu nebo vodky a piju potají, i když je mi jasné, že manželka už musí dávno vědět, že mé stavy nejsou ze tří piv. Do hospody nechodím, na to jsem moc velký šetřílek. Příjem mám však velmi dobrý a tak mi peníze na pořízení alkoholu domů nechybějí.
Mám různé směny v práci, raní, odpolední, dvanáctky. Ve výše stanoveném intervalu se mi stává, že po ranní směně si dám odpoledně alkohol a do další odpolední směny si množství alkoholu pohlídám třeba za pomocí alkulaček na internetu. Špatné však v tomto případě je, že pije zhurta, aby se co nejdříve dostavil příjemný pocit z alkoholu. To jsem schopný vypít i čtyři velké panáky během dvaceti minut. Nejhorší jsou však mé stavy, kdy mám dva dny volna a následný den to ještě tzv. podržím. Nevím proč to dělám, možná se bojím vystřízlivění. Někdy to je o pár pivech následný den dopoledne a pak skončím, ale někdy to táhnu celý následný den a to pak den třetí bývá velký problém. Alkohol nechce mizet, kocoviny, při kterých jsem paralizovaný a nejradši bych je prospal. Bože nevím proč to, ale dělám, když vím jak to potom bolí. Za poslední rok po těchto excesech jsem musel asi 6x zavolat do práce, že si beru dovolenou. Někdy se vymlouvám na zdravotní problémy, několikrát jsem připustil, že jsem to přehnal s alkoholem. Stydím se pak před šéfem v práci, ale nejvíce před mojí manželkou. Nemám však nějaké agresivní opice, jsem veselý, spokojený, když mám nějaké pivo v sobě tak pomáhám i rád manželce s domácími pracemi. Je pravdou, že poslední dobou se mi chce s chodem domácnosti pomáhat jen když jsem pod vlivem. V práci bych si však užití alkoholu si nedovolil. Po požití alkoholu mám velmi často výpadky paměti, večer když jsem pod vlivem normálně s manželkou něco řešíme a já si ráno nic nepamatuju. To je taky pak velká ostuda.
Poslední půl rok, je to se mnou špatné. Alkohol mám už schovaný i v práci ve skříňce a jak padne tak to normálně naklopím z lahve, abych neztrácel čas, když pak přijdu domů vymýšlím různé teorie jak odůvodnit požití alkoholu nebo jak zamaskovat zápach alkoholu z úst před manželkou. Místo, abych se radoval z běžných věcí, tak často přemýšlím, kdy si zase dám alkohol. Poslední dva měsíce, při pomyšlení na blížíce se požití alkoholu mě pronásleduje dokonce dávivý reflex, zřejmě z nervozity, kdy už si konečně dám, kam doma schovám flašku, nebo jak se vymluvím proč jsem zase pil. Po užití alkoholu tento reflex okamžitě odezní.
Můj alkoholismus, který si již velmi dobře uvědomuji, avšak chybí mi vůle s tím, něco dělat, nyní vypadá tak, že 2 -3x týdně a někdy i 4x si dávám tak 4 -5 velkých panáků rumu nebo vodky a k tomu tak dvě piva. Když se jedná o dvou denní tah, tak celou půllitrovou láhev tvrdého a nějaké to pivo.
Přečetl jsem na vašem portále hodně dotazů, ale můj případ mi přijde nejhorší. Myslím si, že mi už nepomůže nějaký sociální pracovník z příspěvkové organizace. Bude to chtít pomoc psychiatra. Nemohli by jste mi poradit koho oslovit na Zlínsku. Psychiatrická léčebna Kroměříž, je pro mě však docela z ruky, lepší by byl samotný Zlín. Chci léčbu podstoupit, ale prvotně bych to chtěl řešit bez vědomí manželky, i když si plně uvědomuji, že bez pomoci rodiny to však nepůjde. Opravdu se stydím kam jsem to až dopracoval.
Dobrý den,
velmi oceňuji Vaši upřímnost, právě protože vím, jaké je to stydět se za svůj alkoholismus. Myslím, že nemusíte svůj případ srovnávat s jinými - každý závislý prožívá obrovské trápení, kterým ničí nejen sebe, ale i své okolí. Zdá se, že Vám se toho tolik zničit zatím nepodařilo - ještě máte práci, fungující rodinu a jste mladý, takže játra i mozek mají velkou šanci se 100% zotavit. Nečekejte na to, až o práci či rodinu přijdete nebo až Vás v opilosti srazí auto nebo Vy někomu způsobíte závažnou škodu. Zkuste ambulantní léčbu ve Zlíně: http://www.psychocentrumzlin.cz a pokud by to nešlo, určitě Vám doporučí další postup, jak závislost zvládnout. I kdyby to měla být léčebna, určitě je výhodnější prožívat nějakou chvíli stud, který časem Vy i Vaše rodina překonáte, než se "nestydět" a dál chlastat a o všechno přijít.
Držím palce a přeju ať své odhodlání využijete!
Jarda Vacek
Na začátek « 1 21 39 40 41 42 43 44 45 61 81 97 » Na konec


1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy Ministerstvo zdravotnictví České republiky Magistrát HMP Všeobecná fakultní nemocnice v Praze Úřad vlády České republiky