Alkohol

Zodpovězené dotazy týkající se tématu užívání a závislosti na alkoholu.

Položit dotaz

Na začátek « 1 17 18 19 20 21 22 23 41 61 81 97 » Na konec
26.10.2019 - Alkoholismus Dobrý den,
jsem alkoholička a snažím se to tajit. Šíleně se za to stydím a nedovedu si představit,že bych se měla někomu přiznat. Stále zkouším přestat a stále znovu a znovu piju. Piju asi dvacet let. Za posledních deset let jsem vydržela bez alkoholu maximálně 20 dní,ale většinou tak 5 - 10. Začne to skleničkou vína, druhý den si koupím sedmičku, pak litr a pak už jedu v tvrdém alkoholu. Většinou tedy spíše méně procentním, ale víno mi nestačí. Toto trvá tak 7 - 10 dní než se opět odhodlám, že nesmím pít a snažím se přestat. Nyní jsem ve stavu, kdy v noci nemůžu spát a mám šílené tlaky v hlavě, špatně se mi dýchá a opravdu se bojím o život. Nevím co s tím mám dělat. Nepiju čtvrtý den a tak to bude asi detox. Tyhle stavy jsem ale nikdy neměla. Detox většinou odezněl po dvou dnech. Strach o život mi dává víru, že tentokrát to sama zvládnu. Prosím poraďte mi, co mám dělat. Nedokážu si představit, že bych se někde přiznala a už vůbec ne nastoupila odvykání. Nejmladší dcera je ještě na základní škole.....nenechala bych jí doma bez mámy. Ona nic nepoznala a ničím netrpí. Stále si plním všechny povinnosti - uklízím, vařím, peru.....Potřebuji pouze vědět jak z toho ven, jak se léčit doma a co mám dělat teď ve stavu, kdy jsem ráda když usnu na pár hodin v neustálém vnitřním sevření celého těla a šíleném tlaku v hlavě. Děkuji
Dobrý den,
je dobře, že jste se odhodlala vyhledat radu aspoň tímto způsobem. Rozhodně nedoporučuji snažit se o detoxifikaci z alkoholu osamotě na vlastní pěst - riziko rozvoje deliria tremens, které může být smrtelné, není zanedbatelné. Pokud se Vám opakovaně nedaří své pití zvládat a máte za sebou mnoho neúspěšných pokusů o déletrvající abstinenci, možná je na čase si přiznat, že to sama nezvládnete. Dobře rozumím tomu, že je pro Vás nepředstavitelné, že půjdete s kůží na trh a svěříte se se svým trápením odborníkovi. Pokud to ale uděláte, máte mnohem lepší vyhlídky na uzdravení. Už jenom tím, že překonáte stud, ukážete sama sobě, že se chcete ztotožnit s tou lepší stránkou Vašeho já, s tou zdravou a vitální. Také se Vám uleví, až zjistíte a procítíte, že na to nejste sama, protože psychiatr, adiktolog nebo terapeut Vás přijme takovou, jaká jste, vyslechne Vás a dá Vám jednoduché a smysluplné rady, jak se změnou začít.
Obávám se také, že nemáte pravdu v tom, že Vaše nejmladší dcera Vaše pití nepozná a že ničím netrpí. I když plníte své domácí povinnosti, i když se třeba snažíte dceři věnovat, pravidelné pití alkoholu (akutní opilost a kocovina, i dlouhodobé příznaky závislosti) natolik ovlivňuje myšlení, prožívání i chování ve vztazích, že je skoro nemožné, aby se to někde neprojevilo. Už třeba jenom pocit bezmoci nad alkoholem, viny nebo strachu ze ztráty kontroly z nás naši blízcí dokážou podprahově vycítit a své chování vůči nám mu nevědomě přizpůsobují.
Zahájení léčby neznamená hned zavření do léčebny. Vše se dá zvládnout ambulantně. A kdyby se to třeba ambulantně nedařilo, co bude pro Vás a Vaši rodinu lepší - abyste na tři měsíce vypadla a vrátila se s nadějí na uzdravení a nebo se dál propadala do debaklu a nakonec svým pitím zničila život nejen sobě ale i svým blízkým?
Držím palce, ať se rozhodnete co nejlépe.
Zde jsou kontakty na ambulance ve Vašem okolí:
https://www.drogy-info.cz/mapa-pomoci/?t=14&r=8#result
Zdraví Jarda Vacek
15.10.2019 - závislost alkohol Dobrý den, můj manžel pije prakticky denně 3-6 (?) piv. Mívá pauzy dva dny v týdnu buď v kuse nebo odděleně, ale někdy pije i 6 dní. Tuto sobotu jsme byli na oslavě, pil panáky (nevím kolik), v neděli snad nic (možná pivo, nevím) a v pondělí začal už cestou z práce (4 piva) a pak vypil půl láhve rumu (zapírá přesné množství). Ale co přiznal a když se s ním dohaduji napsal: To ti vyvracet nebudu kdyz v tomhle mas pravdu (3 piva (17-19hod) + 5panaku 0.4 za od 20:00 do 00:00 (=2dcl redeny stavou = jeden velky panak/hod ))

Prosím Vás, napište mi, co si o tom myslíte, stačí ve zkratce, už s ním nemá cenu vyjednávat. Já už jenom řeším, co a jak rozvod nebo co, už mi dochází trpělivost, už to nemůžu vydržet. Máme dvě malé děti, kvůli nim nechci bourat rodinu, ale asi budu muset, ono se to stupňuje. Vaši odpověď mu pošlu, protože zde opravdu už udal množství on sám a to už nepopře. Děkuji předem za jakoukoliv odpověď.
Dobrý den,
ani tak nezáleží na tom, kolik přesně toho Váš muž vypije, rozhodující je, že Vy nejste ochotná to snášet. Pokud dává přednost alkoholu před rodinou, je to pochopitelné. Ale může se to změnit, léčba je dostupná a u mnoha pacientů úspěšná. Musí ale o léčbu stát, musí se chtít změnit. Vy tomu můžete napomoci tím, že nebudete jeho pití tolerovat. Jestli je v něm ještě zbytek zdravého pudu sebezáchovy, lásky k Vám a k dětem, morálky nebo touhy po vlastním zdraví, možná mu pomyslnou "fackou" - vážně míněnou pohrůžkou rozchodu - prospějete. Pokud mu chcete dát ještě šanci, doporučuji důsledně trvat na tom, že domů bude přicházet střízlivý, nebude tam žádný alkohol konzumovat ani mít, a že osobně vyhledá odbornou pomoc. Tady je seznam ambulancí: https://www.drogy-info.cz/mapa-pomoci/?t=14&r=12#result
Závislost nebo jiná porucha způsobená užíváním alkoholu se nedá bez podrobného vyšetření stanovit, ale popisované množství je rizikové jak při jednorázové konzumaci, tak zejména při dlouhodobém pravidelném pití.
Pokud máte svého muže ráda a chcete mu pomoct, buďte na něj tvrdá a nepřivírejte oči nad jeho pitím. Děláte to nejen v jeho zájmu, ale i ve svém a v zájmu zdraví a štěstí vašich dětí.
S pozdravem a přáním co nejlepšího řešení
Jarda Vacek
Na začátek « 1 17 18 19 20 21 22 23 41 61 81 97 » Na konec


1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy Ministerstvo zdravotnictví České republiky Magistrát HMP Všeobecná fakultní nemocnice v Praze Úřad vlády České republiky