Alkohol

Zodpovězené dotazy týkající se tématu užívání a závislosti na alkoholu.

Položit dotaz

Na začátek « 1 17 18 19 20 21 22 23 45 67 89 108 » Na konec
27.02.2020 - kmotra alkoholička Dobrý den,
ráda bych se tady dozvěděla nějaké rady, tipy nebo alespoň slyšela slova podpory, protože už nevím, co dál.
Moje kmotra je alkoholička. Už čtyři roky. Před čtyřmi měsíci jsem se vrátila ze zahraničí a zjistila to. Po vážné operaci v říjnu doteď abstinovala, opravdu jsem se jí věnovala, starala se, hodně si potřebovala povídat, hodně plakala. Doma to nemá jednoduché. Stará se o nemocného manžela, děti už ji zavrhly. Nyní jsem musela na týden odjet mimo republiku a když jsem se v pátek vrátila, zjistila jsem, že do toho spadla znovu. Lituje toho,vyčítá si to. Bojí se, aby o mě nepřišla. Objednala jsem ji na pondělí k psychiatrovi, řekl, že ji předepíše antabus. Na první sezení chci jít s ní, abych si všechno pojistila. Nejraději bych s ní chodila i na ten antabus, ale nevím, jak mi to práce dovolí.
Je něco , jak ji můžu pomoct, podpořit jí? Nějaké tipy, rady, nápady? Předem moc děkuji
Dobrý den,
je mi líto, že máte s kmotrou takovéto trápení. Z toho, co popisujete, se mi ale zdá, že postupujete správně. Návštěva psychiatra, včetně podpoření rozhodnutí a motivace antabusem, to jsou důležité první kroky. Je fajn, že jste ji objednala a chcete ji tam doprovodit, to můžete udělat, ale v léčbě závislosti je důležitá zejména vlastní aktivita a rozhodnutí postiženého. Můžete ji povzbuzovat, podporovat v abstinenci, pomoci ji např. vyčistit dům od alkoholu nebo společně naplánovat denní a týdenní režim apod., ale terapii za ni absolvovat nemůžete. Vaše kontrola, která je druhou stranou podpory, je důležitá zejména na začátku léčby, postupem času je ale potřeba, aby si ona vystačila sama, a tuto kontrolu si takříkajíc zvnitřnila. Můžete z ní také sejmout nějaké praktické povinnosti (pomoc s péčí o manžela, nákupy, které ji mohou ohrožovat v tom smyslu, že uvidí prodávaný nebo konzumovaný alkohol a dostane na něj chuť) a také můžete zčásti zaplnit samotu nebo prázdnotu v jejím životě. Zeptejte se jí, co byste pro ni mohla udělat.
Jinak kromě léčby antabusem a docházení na psychiatrii bych jí určitě doporučil pravidelnou psychoterapii zabývající se nejen alkoholem, ale celou těžkou životní situací Vaší kmotry. V té se totiž určitě skrývají některé důležité důvody, proč Vaše kmotra tolik pije. Pokud se podaří alespoň některé okolnosti jejího života ovlivnit nebo na ně pozměnit pohled, může se její chuť utíkat do opilosti podstatně snížit.
Zajít si někam osobně pro radu, jak jí pomoci, by prospělo i Vám. Koneckonců jste to teď Vy, kdo nese břemeno jejího pití a žádá o pomoc.
Držím palce, ať se věci ubírají tím správným směrem.
Jarda Vacek
27.02.2020 - bušení srdce, problémy v práci-alkoholik? Dobrý den
Piju již cca 7 let ob den cca ten den co piji tak šest piv zvládnu někdy víno, tvrdý alkohol jen při silvestru takže vůbec. Párkrát jsem měl kvůli tomu problémy v práci/kamarádi k té práci- ne že bych nadýchal ale že jsem se ten den na to vyprdnul protože jsem se bál že nadýchám nebo jsem byl ještě trochu pod vlivem. Nedávno se stalo že kolega kterého nemusím-za střízliva v práci nepiji! tak při vélké opilosti(střízlivý bych to nikdy neudělal) přes soc. síť jsem ho urážel i statusy nebyli zrovna k pokukání. Po vystřizlivění nastal pocit viny, vlastně jsem se bál přečíst co jsem mu psal a statusy rychle smazal a odešel z toho zaměstnání neboli útěk. Řekl jsem si že tedy pít nebudu pro mě až s úžasem jsem vydržel 4 dny nepít celkem vše probíhalo dobře ale během toho nastal jeden problém bolesti u srdce někdy i tak že se mi hůře spalo. Řekl jsem si že třeba absták tak jsem si dal alkohol tedy ten pátý den- tři piva do hodiny to přeci umím a pak jedno večer ale nepomohlo to. Otázka zní je to alkoholem jsem alkoholik nebo jen rizikový? Ještě k tomu že cca před 3 lety jsem trpěl depresemi/někdy i v součastnosti a bral jsem antidepresiva někdy i když byl ten den co jsem pil. Děkuji za názor
Dobrý den,

děkujeme za Váš dotaz, je dobře, že se na nás obracíte.
Abstinenční příznaky trvají průměrně týden, ale tato doba je zcela individuální. Nejčastější abstinenční příznaky jsou třes, pocení, nevolnost, neklid, bolest hlavy, podrážděnost a poruchy spánku. To, co vy popisujete může mít několik příčin, avšak určitě bych to nebrala na lehkou váhu - pití alkoholu na tyto stavy může situaci ještě zhoršit. V první řadě bych Vám doporučila navštívit praktického lékaře, aby vyloučil možné somatické komplikace. Pokud se tak stane, mohlo by se jednat o formu např. úzkosti či deprese. Alkohol je depresogen může vyvolávat psychické obtíže, které se neobejdou bez psychiatrické pomoci. Pravidelné pití může tyto stavy dlouhodobě zhoršovat, krátkodobě však zastínit.
Doporučila bych Vám na to nezůstávat sám. Jedna z možností je kontaktovat AT poradnu nebo adiktologickou ambulanci či národní linku pro odvykání: 800 350 000.
Pro stanovení rizikového pití či závislosti zkuste náš test zde a uvidíte, co Vám vyjde: https://poradna.adiktologie.cz/otestujte-se/?poll_id=8
Důležité je to, zda Vám pití alkoholu způsobuje nějakou škodu, nebo také, zda jste schopný se bez alkoholu obejít. I když Vaše pití nemusí splňovat kritéria závislosti, i tak může být pro Váš organismus škodlivé. Popisujete problémy v práci či s kolegou a pocity viny, které jsou pro nadměrné užívání alkoholu typické.
Uvědomujete si důvody, proč pití omezit nebo s ním zcela přestat, což je první krok na cestě - vidět smysl. Druhým krokem je stanovit si cíl: přestat pít nebo omezit pití - jak často a kolik toho vypít, s kým, za jakých okolností? Když máte cíl, který má smysl, cestu už najdete. Doporučuji začít dnes a zkusit třeba měsíc nepít vůbec, abyste si vyzkoušel, jak to zvládáte a co vám pomáhá. Kromě toho, že otestujete míru svého návyku to prospěje Vašemu zdraví. Šlo by Vám to snáze, kdybyste na to nebyl sám: řekněte o tom svému blízkému okolí a zkuste ho požádat o podporu - aby nepili ve Vaší přítomnosti, abyste doma měli "suchou domácnost" bez alkoholu, aby Vás okolí nepřemlouvalo k pití apod. A můžete o podobnou podporu požádat širší rodinu i přátele. Těch cest a konkrétních rad, jak podpořit abstinenci a zdravý životní styl, je mnoho, najdete je třeba v knížce dr. Nešpora Jak překonat problémy s alkoholem či online na drnespor.eu nebo v naší svépomocné aplikaci: https://poradna.adiktologie.cz/svepomocna-aplikace/alkohol/
Pokud by se Vám nedařilo zvládnout pití svépomocí, vyhledání odborné pomoci je na místě. To, že požádáte o pomoc odborníka neznamená selhání, spíš naopak - je to důkazem toho, že máte život ve svých rukou a nechcete se vzdát vlády nad ním ve prospěch alkoholu. I jedna či několik málo konzultací Vám může pomoct změnu nastartovat a udržet ji. A vyhledání pomoci taky neznamená, že automaticky půjdete na ústavní léčení v délce několika měsíců. Závislost na alkoholu je velmi vážná, často smrtelná nemoc, jejíž podcenění by stejně dřív či později vedlo k závažným problémům nejen na úrovni tělesného a duševního zdraví.
Ambulance na Mapě pomoci naleznete zde:
https://www.drogy-info.cz/mapa-pomoci/?t=14&r=11#result

Hodně štěstí a držím palce

Za adiktologickou ambulanci Kateřina Rokosová
Na začátek « 1 17 18 19 20 21 22 23 45 67 89 108 » Na konec


1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy Ministerstvo zdravotnictví České republiky Magistrát HMP Všeobecná fakultní nemocnice v Praze Úřad vlády České republiky