Alkohol

Zodpovězené dotazy týkající se tématu užívání a závislosti na alkoholu.

Položit dotaz

Na začátek « 1 17 18 19 20 21 22 23 29 57 85 113 140 » Na konec
09.04.2021 - Otec 67let, invalidni duchodce - alkoholik Dobrý den,
Obracím se na Vás, protože už nevím kudy kam. Otec je alkoholik, nemáme dobrý vztah, protože celý život dával přednost hospodám a alkoholu, nás se sestrou ponižoval a nebyl zrovna ukázkový tatíček. Přesto mi na něm záleží, vidame se a to je důvod, proč píšu. Otci je 67let, a způsobuje si neustálé zranění pod vlivem alkoholu. Rozumějte - má 150kg, má za sebou 2x operaci páteře - z toho jednou kvůli vlastní vině. Bydlí momentálně sám a vůbec to nezvládá. Nyní je po několikáté v nemocnici, protože zase upadl a už nezvedl. Našla ho po x hodinách ošetrovatelka, ktera za nim chodi kazdy den kvuli leceni dekubitu - ktery ma z posledniho asi pulrocniho pobytu po LDN, kvuli svemu dalsimu alkoholickemu zraneni. Je mozne naridit mu ustavni lecbu? A potom umistit do zarizeni s péčí?? Nebo najit nejakou pomoc. Sestra bydli mimo mesto, ja mam male dite, pracuji a neni v mych silach - rikam narovinu ani psychickych si ho nastehovat domu a kontrolovat jestli nechlasta. Vim, ze je zoufaly, ze takhle zit nechce, zaroven s tim nic nedela a ceka az kolem nej budeme skakat a vse zarizovat. Jak rikam, po tech letech uz nevím.. kudy kam. Dekuji za odpoved
Dobrý den,
děkujeme za dotaz. Situace, kterou popisujete, je zajisté náročná pro Vás i Vašeho otce. Najít pomoc zajisté lze, ale finální rozhodnutí o zahájení léčby bude vždy na Vašem otci.
Píšete, že je otec sám zoufalý a chtěl by žít jinak. To je dobrý odrazový bod. Navrhuji si s ním promluvit a ukázat mu, že Vám na něm záleží a chtěla byste mu pomoci, stejně jako jste to ukázala ve Vašem dotazu.
Udělat první krok může být těžké, proto by bylo dobré navrhnout mu možný postup. Vzhledem ke zdravotnímu stavu otce, který jste nastínila, bych primárně doporučila návštěvu adiktologické ambulace. Odkazy na některé v Praze přikládám:
https://www.dropin.cz/2019/09/adiktologicka-a-at-ambulance/
http://www.remedis.cz/pracoviste/ambulantni-lecba-zavislosti/
https://www.adiktologie.cz/adiktologicka-ambulance
http://www.sananim.cz/o-nas-1/adiktologicka-ambulance-a-adiktologicka-ambulance-pro-mladistve-aa.html

Ráda bych Vám nabídla prostor pro rodinné příslušníky a blízké osoby, který probíhá každou středu u nás v ambulanci na Klinice Adiktologie od 15:00. Nemusíte se nikde objednávat. Stačí přijít včas a čekat v čekárně.
S přáním hezkého dne,

Denisa Vajdlová
04.04.2021 - Zjištění alkoholismu Dobrý den,
Potřeboval bych poradit, jelikož si nevím rady sám se sebou.
Už nějakou dobu u sebe pozoruji, že nedokážu být bez alkoholu.
Kdysi jsem žil velice bohémským životem a pil jsem opravdu hodně. Nikdy jsem však neměl abstinenční příznaky nebo problémy s chováním. Mohl jsem kdykoliv přestat a abstinovat klidně půl roku.Poslední dobou se u mě však rozvinuly abstinenční příznaky, když si nedám alkohol. Jedná se o třes a špatnou náladu.
Po tomto zjištění jsem začal omezovat své pití.
Podařilo se mi snížit svou komzumaci alkoholu, bohužel jsem se dostal do "mrtvého" bodu.
Zjistil jsem, že nedokážu vydržet týden bez alkoholu a pokud vydržím, zase si to někdy vynahradím.
Pro přehled: kdysi jsem pil třeba 0.7 litru vína denně i více. Po omezení si dám třeba 2 láhve vína týdně, nicméně ten alkohol v sobě potřebuji.
Mám zkusit bojovat s alkoholem sám a pokoušet se snižovat své dávky, nebo mám už navštívit léčebnu/poradnu?
Zatím mě alkohol zdravotně neoptěžuje a v osobním životě taky ne.
Děkuji za odpověď.
Dobrý den,
děkujeme za dotaz a za to, že sdílíte svoji situaci v souvislosti s užíváním alkoholu. Píšete, že Vás zatím alkohol zdravotně či v osobním životě neobtěžuje, nicméně v souvislosti s jeho užíváním popisujete třes, špatnou náladu, abstinenční příznaky. Píšete, že v sobě alkohol v určité míře potřebujete, může se jednat o první varovný signál nastupující závislosti či fakt, že alkohol nemáte pod kontrolou. Návštěvu adiktologa bych Vám jistě doporučila, můžete také vyhledat psychoterapeutickou pomoc. V rámci adiktologické péče můžeme Vaši situaci zhodnotit a pracovat na tématech, jako např. hledání důvodů Vaší potřeby alkohol užívat.
Za adiktologickou ambulanci,
Kateřina Rokosová
Na začátek « 1 17 18 19 20 21 22 23 29 57 85 113 140 » Na konec


1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy Magistrát HMP Všeobecná fakultní nemocnice v Praze Úřad vlády České republiky