Alkohol

Zodpovězené dotazy týkající se tématu užívání a závislosti na alkoholu.

Položit dotaz

Na začátek « 1 17 18 19 20 21 22 23 28 55 82 109 133 » Na konec
24.02.2021 - alkohol Dobrý den, manžel má dlouhodobé problémy s pitím (denní popíjení, časté přicházení domů pod vlivem alkoholu z práce). Marně se to snažím dlouhodobě řešit. Nyní mi chtěl dokázat, že závislý není a držel suchý únor a porušil to. Přišel domů velmi opilý pozdě večer a ani se neozval, že nepřijde. Byla jsem polomrtvá strachy, telefon nebral. Potřebovala bych, aby ten problém začal řešit, on se již před rokem a půl obrátil na poradnu, ale pak mi řekl, že kdyby se léčil, tak by mu sebrali řidičák, takže nemůže. Chtěla bych se zeptat, zda je to opravdu tak, že neexistuje možnost řešení závislosti bez odebrání řidičáku. Přes den nepije a opilý nikdy neřídil. Jsem 100% rozhodnutá, že s člověkem, který je často opilý žít nechci. No spíše - dlouhodobě vedle něho, protože "spolu" vlastně už dlouho nežijeme. Máme ale dvě děti a musím situaci řešit i s ohledem na ně. Musím vědět, jestli je tu šance, nebo mám zlomit hůl a zaměřit se na sebe a na děti. Opravdu mě to hodně ovlivňuje a psychicky deptá. Předem moc děkuji za odpověď. Takže - je možné se léčit bez toho, aby klientovi odebrali řidičský průkaz? Případně kde a jak? A ambulatně.
Dobrý den.
Šance, že se chování Vašeho muže změní, existuje. Uděláte dobře, pokud se zaměříte na sebe a děti, jak píšete. Nejen, že se ochráníte, ale můžete tím prospět i manželovi, protože to pro něj může být jasný signál, že to myslíte vážně, což ho může probrat.
Tvrzení, že se "nemůže léčit, protože by mu sebrali řidičák", je možné zpochybnit úvahou, že pokud nepřestane pít, velmi pravděpodobně přijde časem nejen o řidičák, ale o mnohem víc. Tělesné zdraví, duševní zdraví, rodina, práce...
V praxi se odebrání řidičského průkazu na návrh lékaře děje pouze zřídka, pokud nespolupráce v léčbě na straně pacienta vede k opakovanému a dlouhodobému nezvládnutí závislosti, a to zejména u řidičů z povolání. Jedná se o obecné ustanovení zákonu o provozu na pozemních komunikacích (č. 361/2000 Sb.), který v § 89a uvádí: "Lékař, který zjistí, že žadatel o řidičské oprávnění nebo držitel řidičského oprávnění je zdravotně způsobilý k řízení motorových vozidel s podmínkou nebo není zdravotně způsobilý k řízení motorových vozidel, je povinen o této skutečnosti neprodleně informovat obecní úřad obce s rozšířenou působností příslušný podle obvyklého bydliště nebo místa studia žadatele o řidičské oprávnění nebo držitele řidičského oprávnění." V praxi lze pacienta, který se léčí se závislostí na alkoholu úspěšně, tedy abstinuje, považovat za způsobilého k řízení a proto není třeba toto nařízení zákona uplatňovat automaticky u všech osob, kterým je alkoholismus či jiná závislost diagnostikována. Na konkrétním postupu se může Váš muž se svým psychiatrem předem domluvit.
Dostupné ambulance najdete na mapě pomoci, o jejich přístupu k závislým řidičům se musíte informovat individuálně, ale osobně bych byl ohledně toho optimistický.
https://www.drogy-info.cz/mapa-pomoci/?t=14&r=12#result
Za online poradnu Jarda Vacek
16.02.2021 - závislost Dobrý den. Chtěla bych poradit, jestli existuje nějaký podpůrný prostředek, který by mi pomohl zvládnout nepít alkohol? Mám problém, piji od mládí víno, již více let piji min. lahev denně. Zatím v pořádku funguji, ale vím, že je to špatně, mám obavy o zdraví (tatínek zemřel na cirhozu/rakovinu jater, i děda)... slabá vůle, chuť se večer uvolnit a omluvy, že aź od zítra. Děkuji Vám moc za radu.
Dobrý den,

děkujeme za dotaz. Ptáte se na podpůrný přípravek na zvládnutí alkoholu. Na trhu existuje lék Antabus, který je možný získat, ale musí Vám ho indikovat a předepsat odborník. Píšete, že si problém uvědomujete, ale ještě jste schopna zvládat každodenní život. Ideální řešení by bylo, pokud byste došla na konzultaci do adiktologické ambulance, kde s Vámi proberou historii i přítomnost Vašeho pití a na základě toho Vám stanoví buďto postup, jak nejlépe chutě zvládnout nebo Vám doporučí farmakoterapii, tedy již zmíněný Antabus. Adiktologické ambulance mají svého psychiatra a ten daný lék může doporučit a předepsat. Dále existují takzvané anticravingové preparáty, ale i zde je nutná konzultace s odborníkem o jejich užívání např. můžete vyzkoušet kořen kudzu.

Budeme držet palce, ať chutě zvládnete!
Lucie Kršková a Kateřina Rokosová
Na začátek « 1 17 18 19 20 21 22 23 28 55 82 109 133 » Na konec


1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy Magistrát HMP Všeobecná fakultní nemocnice v Praze Úřad vlády České republiky