Alkohol

Zodpovězené dotazy týkající se tématu užívání a závislosti na alkoholu.

Položit dotaz

Na začátek « 1 14 15 16 17 18 19 20 28 55 82 109 133 » Na konec
15.03.2021 - Matka alkoholička Dobrý den,
přicházím zoufalá s dotazem. Moje máma je dlouholetá alkoholička. Nyní je mi 18 let, dokončuji střední školu a proto stále žiju se svou matkou, obě mé starší sestry už jsou mimo domov. Já, jakožto nejmladší, jsem toho zažila s matčiným alkoholismem nejvíc. Již od 5 let pamatuji, že si doma schovávala víno a jiný alkohol. Vím, že moje máma neměla jednoduchý život a že část života dokonce pobírala antidepresiva a jsem si téměř jistá, že do dnešního dne má psychické problémy, které ona sama není schopna řešit a neřekne si o pomoc. Proto vždy přichází na scénu alkohol, který skrývá a dělá, že nepije. Já to už ale poznám na první pohled. Minulý rok si našla dobrou práci, která ji udržovala v dobrém stavu. Záčátkem roku jí ale zemřel otec a tak se to opět zhoršilo. Z nějakého nevysvětlitelného důvodu si vzala nemocenskou v práci, i když jí nic není, a tak je už týden doma. Já mám ale podezření, že se v práci něco stalo (vyhazov, průšvih, cokoliv). Opravdu se bojím a nevím si rady. Já jsem z toho psychicky na dně a přiznávám, že jsem na ni většinu času opravdu zlá. Nezvládám to, mám spoustu svých zdravotních problémů, mám si vybírat vysokou školu a mezitím musím řešit od svých 5 let svoji matku lakoholičku. Moje sestry to neřeší, baví se s ní jen když je střízlivá a to dělají, že se nic neděje a nikdy nedělo. Její bratr j ejiž vyléčený alkoholik a také si už neví rady. Zbývám jen já a její matka, tedy moje babička. Prosím, dodejte mi naději, že se to dá řešit? Jak ji přesvědčit o tom, že má problém? Jaké jí položit otázky? O čem s ní mluvit?
Jestli to takhle půjde dál, neunesu to psychicky a budu muset odejít a to se obávám, že moje máma nezvládne už vůbec.
Předem děkuji za odpověď.
Dobrý den, děkujeme za dotaz. Je dobře, že hledáte pomoc a rozumím tomu, že jste na matku zlá. To dělá naše bezmoc.
Nepíšete, zda o problému s matkou mluvíte, zda absolvovala nějakou léčbu, jaký na to má názor. Doporučuji najít střízlivý moment a otevřeně si promluvit. O tom, co by potřebovala matka, co pro ni můžete udělat. A také to, že současná situace je pro Vás neudržitelná. Určitě vyhledejte podporu pro sebe. Podle města bydliště můžete kontaktovat nějaké zařízení, kde byste našla podporu. Ideální je terapeutická systematická pomoc (psycholog, často bývají programy pro studenty), jde o to, abyste měla Vy sama prostor mluvit v bezpečném prostředí o svých problémech a pocitech.
Důležitá je důslednost v dodržování pravidel, která domluvíte, co bude následovat, když nebudou dodržována. To by bylo vhodné udělat společně s matkou i babičkou. Vyjádřete svou podporu v jasně stanoveném cíli, třeba že kontaktuje Anonymní alkoholiky, že se zajde někam poradit.
Možná zjistíte, že abyste zachovala sebe, budete muset odejít i Vy.
Držím palce.
Za adiktologickou ambulanci
Lada Broklová.
15.03.2021 - Kvartalni alkoholismus Dobrý den, uz nějaké 3 roky bych řekla ze mám problém s alkoholem. Nepiji každý den ale jen jeden den v týdnu bud pátek nebo sobota a většinou je to buď každý víkend nebo ob víkend. Můj manžel takto také pije, takže jsme se takto chodili bavit o víkendu spolu. Jenže manžel když se napije, tak se pak dokáže ovládat a když ví že uz má dost, sebere se a jde domu, ale to ja bohužel neumím a to je ten problém, dříve se me pokoušel přemluvit at jdu a nim domu ze uz je pozde a ze to stačilo, ale většinou bez výsledku. Pote se zacalo stávat ze jsem domu sla ale nakonec jsem stejně utekla bavit se dál ....většinou jsem se ,,bavila,, tak do svítání, do 4 nebo 5 rána a poté jsem to zalomila, ale problém byl v tom ze ne u manžela doma ale kdekoliv, bylo mi to jedno, pak sem se vždy probudila s kocovinu a hrozbou depresí a vycitkami, ze jsem nesla domu včas a z kocoviny a depresí jsem se dostavala vzdy tak 4 dny a tak pořád dokola...partner na to samozřejmě uz nemel nervy a několikrát mě z bytu, ve kterém jsme spolu žili 5 let vyhodil (patří jemu), skouseli jsme to dát několikrát dohromady, jenze nejspíš kvůli alkoholu nebo spíš neshod diky alkoholu jsme se prestali milovat, ale me je to ted hrozně lito a chtěla bych to vse vrátit zpět...chce abych se dala dohromady a problém s alkoholem začala řešit, což chci také..
Dobrý den,
šance na zvládnutí problémů s alkoholem je určitě vyšší, pokud na to nebudete sama. Je těžké a bolestivé si přiznat, že žít s alkoholem nezvládáte, tedy žít šťastně, ale tento krok už máte z velké části za sebou. Existují specializované ambulance, kde Vám pomohou vlastnímu problému porozumět a najít nějaké východisko. Není to ale otázkou jedné návštěvy... Podrobná diagnostika také může najít podstatu problému i jinde, než pouze v pití. Jako nejvýhodnější řešení se v praxi osvědčuje dlouhodobá abstinence, ale k ní se případně můžete rozhodnout sama. Podporu můžete najít jak ve farmakoterapii předepsané psychiatrem, tak v psychoterapii. Problémy v manželském vztahu s pitím úzce souvisí, ať už jako příčina či následek, a proto byste jim měla v terapii věnovat patřičnou pozornost. Pokud vidíte ve změně svého chování ve vztahu k pití smysl, pak najdete cestu, jak toho dosáhnout. Zachovat vztah je určitě dostatečný cíl, a pokud Vás manžel na Vaší cestě podpoří, např. i vlastní abstinencí, půjde se Vám snáze. Svou lítost a odhodlání ke změně dokážete jedině svými činy, začněte tím, že se objednáte na konzultaci k odborníkům.
Kontakty na dostupné ambulance najdete zde:
https://www.drogy-info.cz/mapa-pomoci/?t=14&r=11#result
Za online poradnu
Jarda Vacek
Na začátek « 1 14 15 16 17 18 19 20 28 55 82 109 133 » Na konec


1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy Magistrát HMP Všeobecná fakultní nemocnice v Praze Úřad vlády České republiky