Alkohol

Zodpovězené dotazy týkající se tématu užívání a závislosti na alkoholu.

Položit dotaz

Na začátek « 1 2 3 4 27 53 79 105 129 » Na konec
28.06.2021 - Přítel a alkohol Dobrý den,

nevím s kým situaci přesně probrat, tak se obracím na Vás. S přítelem spolu žijeme pět let a máme skoro dvouletou dceru. Poslední dobou mi přijde, že má problém s alkoholem, ale on to samozřejmě odmítá. Jako střízlivý je bezvadný přítel i otec, ale když se napije, ta je sobecký, urážlivý, sprostě nadává, mlátí dveřmi a nakonec usne. Teď bych se vyjádřila k množství alkoholu. Denně po práci si dá piva (někdy 2, někdy 6..). Pivo ještě beru, ale dost často si kupuje placky s tvrdým alkoholem (vodka, rum). Placky jsou pak různě poschovávané v garáži, abych je nenašla. Pokud není pivo ani tvrdý, tak si otevře víno, které opět přede mnou schovává. Když se zeptám, proč si placky kupuje a poté schovává, tak to svede na mě. Prý ho furt kontroluji kolik toho vypil a kdyby to pil přede mnou, tak bych taky nadávala, proto veškeré flašky schová. Já taky nejsem úplný abstinent, ale co máme dceru, tak jsou jiné povinnosti než se každý den nalívat alkoholem. Pak dokáže i několik dní nepít, ale po krátké době se to zase vrátí do starých kolejí. Už jsem z toho popravdě psychicky unavená, vyčerpaná a domů se vracím v nervech v jakém stavu bude. Po poslední debatě usoudil, že ví, že má problém. Jaký je Váš názor a rada?
Moc děkuji.
Dobrý den,

Děkujeme za Váš dotaz a je skvělé, že chcete situaci řešit. Důležitým prvním krokem, který Váš přítel již zvládnul, je přiznání problému. V tuto chvíli bych mu doporučila navštívit odborníka. Na https://www.drogy-info.cz/mapa-pomoci můžete najít vhodnou službu. Dobrým začátkem může být návštěva adiktologické ambulance, kde přítel dostane příležitost podrobně zmapovat svou situaci a následně zvolit tu nejlepší léčbu právě pro něj.

Přeji hodně sil,

Denisa Vajdlová
25.06.2021 - Prodej alkoholu Dobrý den, rád bych se zeptal, jak je to s prodejem alkoholu v obchodech. Pokud k nám do obchodu dojdou dva zákazníci (otec a syn/děda a vnuk a podobně) součástí nákupu je alkohol. Dítě mi bude dávat peníze a já je nepřijmu, jelikož už od pohledu je mu třeba pouhých 10 let. Když peníze na mé upozornění, že neprodám předá dospělému (se kterým tam je), jak se v tu chvíli mám zachovat? Mohu předané peníze v tuto chvíli přijmout a nebo musí dospělý předemnou zaplatit jinými penězi, jako třeba kartou atd.?
Dobrý den,
Děkujeme za Váš dotaz a těší náš Váš zájem o správné vyřešení této situace. Jelikož v této situaci nakupuje alkohol osoba starší osmnácti let, neporušujete prodejem této osobě žádné české právní předpisy.

S pozdravem
Denisa Vajdlová

Na začátek « 1 2 3 4 27 53 79 105 129 » Na konec


1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy Magistrát HMP Všeobecná fakultní nemocnice v Praze Úřad vlády České republiky