Publikováno 23. 11. 2016 v rubrice Kouření

Jak se ze závislosti na nikotinu dostat?

Při odvykání kouření se doporučuje aktivně najít jinou formu chování a změnit svůj životní styl. Možností řešení závislosti je více a zde jich pár uvádíme: - Poradny a ambulance pro odvykání kouření - Behaviorální a kognitivně behaviorální terapie - hypnóza - Farmakologická léčba Jejich úspěšnost je různá: - Samotná psychoterapie má úspěšnost 10 – 12% - Psychoterapie v kombinaci s lékem bupropion má 2x větší šanci (20-25%) - Psychoterapie v kombinaci s vareniklinem má 3x větší šanci na úspěšnost (30-40%) - Samostatný pokus bez farmakoterapie a psychoterapeutických intervencí je cca 3-30% (Králíková & Štěpánková, 2016) Nejefektivnější se jeví kombinace psychoterapie s další medikací. V následujících odstavcích se můžete dozvědět, jako jsou farmakologické možnosti.

Nikotinová substituce Z jedné cigarety se vstřebá 1-3 g nikotinu. Množství je individuální a záleží na způsobu kouření. Proto je potřeba zjistit jak člověk kouří a kolik. Z počátku se dodává nikotinu 2/3 a poté se postupně snižuje. Výhodou je usnadnění odvykacích symptomů. Nikotinová substituce existuje v různých formách a to jako náplast, žvýkačka, podjazyková tableta, inhalátor, pastilky. Formy užívání orálně působí rychleji a to za 5-10 minut. Transdermální náplasti působí pomaleji, ale také dlouhodoběji a to 16-24 hodin. Bupropion – Elontril, Welbutrin Bupropion je lék patřící mezi antidepresiva a zároveň se používá k snížení abstinenčních příznaků. Doba léčby závislosti na nikotinu je 8-12 týdnů, protože 10-14 dní trvá, než se objeví jeho účinky. Nasazuje se tedy 1-2 týdny před dnem D. Vhodné je ho kombinovat s nikotinovou substitucí. Vedlejšími účinky mohou být sucho v ústech a nespavost. Vareniklin – Champix je lékem, který je používaný při odvykání kouření. V současnosti je to nejúčinnější způsobem léčby. Zmírňuje abstinenční příznaky z nedostatku nikotinu a také snižuje pocit uspokojení z kouření. Doba léčby je přibližně 12 – 24 týdnů. Obvykle se užívá po jídle. Vylučuje se v nezměněné formě ledvinami, a proto nemá žádné kontraindikace. Občasnými nežádoucími účinky jsou žaludeční obtíže.

Komentáře

Žádné komentáře

Přidat komentář1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy Magistrát HMP Všeobecná fakultní nemocnice v Praze Úřad vlády České republiky