Závislost na internetu

Zodpovězené dotazy týkající se tématu závislosti na internetu.

více

Položit dotaz

Na začátek « 1 2 3 4 5 7 8 » Na konec
12.04.2012 - závislost na on-line hře Můj manžel, kterému bude 40 let, je závislý na jedné on-line hře. Hraje ji již téměř rok s kamarády. Krátce řečeno - chová se jak kretén. Nemluví s námi - mluví zásadně pouze s těmi co jsou on-line. Nezajímá ho co s dítětem děláme. Je mu i zatěžko s námi jít na procházku a chodí s námi pouze 1x týdne na nákup a to stylem - rychle, rychle, at jsme zpátky. Celé noci, celé víkendy, celou dovolenou - prostě jen hraje. Jeho otec mu řekl, že je gambler - manžel se mu vysmál, že je on magor. Jeho matka se mu snažila říct, že pořád hraje - že by to měl omezit. Marně... Já jsem to zkusila i po zlém - protože přibral aspoň deset kilo a už vypadá jak vorvaň (stejně jako jeho pár rozteklých kamarádů) - marně... Když bylo dítě nemocné tak si vzal očr a místo toho aby se o dítě staral, tak hrál a dítě bylo nemocné ještě víc. Ztratili jsme i těch pár kamarádů se kterými jsme se občas vídávali, on má už pouze ty po internetu se kterými si "rozumí"(je pravda, že dva jsou naši bývalí známí). Podle něho jsem já blbá a on je ten chytrý. Upřímně? Je to debil co si myslí že je nejchytřejší na světě a pěkně se mi hnusí. Pyžamo nepoužívá - spí v teplákovce ve které normálně chodí (prý je mu zima, ale bydlíme v teplém bytě), koupe se snad 1x týdně.. Je to čuně a je na mě sprostý , na dítě se utrhuje a mě ta trpělivost už fakt dochází a mám ho fakt už plné zuby. Za to on si připadá jako strašný king - vždyt on té hře velí. Každý den vyloženě propadám zoufalství, ztrácím motivaci doma cokoliv dělat a nebýt dítěte tak jsem už propadla depresi. Co s takovým hovadem?
Dobrý den,
Oceňuji Vaši snahu tento problém řešit. Podle Vašeho popisu situace soudím, že manžel by měl vyhledat odbornou pomoc. Vzhledem k tomu, že Vy i manželovi rodiče jste již určitou snahu to s ním řešit projevili, tipuji, že přesvědčit ho nebude snadné.
Pokud bude manžel ochotný, může si na internetu zkusit vyplnit dotazník týkající se závislosti na internetu (http://poradna.adiktologie.cz/otestujte-se/?poll_id=5), s tím že výsledky by ho mohly motivovat k nějaké změně.
Pokud ani s dotazníkem neuspějete, postupovala bych tak, že navštívíte nejprve odborníka (psychologa, psychiatra se specializací na závislosti, psychoterapeuta) sama a ten Vám pomůže tuto situaci lépe zvládnout. Setkáváme se často s tím, že pokud problém začnou řešit alespoň blízké osoby, má to pozitivní vliv na celou situaci.
Kontakty na konkrétní zařízení blízko Vašeho bydliště můžete najít zde na mapě pomoci: http://www.drogy-info.cz/index.php/map/
Příbuzné závislých můžete najít ve sdružení Al-Anon (http://alanon.cz/). Mohlo by pro Vás být užitečné navštívit jejich skupiny.
Samozřejmě se můžete obrátit i znovu na nás, pokud byste měla ještě nějaké pochybnosti nebo další dotazy.
Přeji hodně síly
Kateřina Bicanová
10.01.2012 - zavislost byt zavisly Dobry den,

mam dotaz, ktery se tyka meho pritele. Je mu 32 let a ja mam podezreni, ze ve svem zivote neustale podleha nejakym zavislostem. Od velmi nizkeho veku nadmerne pil (rodice mu temer nevenovali pozornost, pochazi z rozvedene rodiny). Kdyz prisel o praci a na alkohol nemel penize, tak pit prestal, ale extremne se upnul k pocitacovym hram a internetu. Dokazal probdit cele noci u pocitace, nejedl, nespal. Vlastne se u neho neustale stridaly dva extremy: budto mel praci, a tedy i penize, stykal se s prateli, choval se velice extrovertne. Kdyz penize nebyly, uzavrel se do sebe, jen on a pocitac, o okolni svet vubec nejevil zajem. Po velmi bohemskem lonskem lete jsem mu dala jasne najevo, ze jeho piti nemuzu dale tolerovat, ze zasahuje do naseho vztahu. Ze dne na den se tedy alkoholu vzdal a doposud velmi zodpovedne abstinuje. Podle ocekavani ale o to vice casu travi sam u pocitace a odmita jakekoliv spolecne aktivity. Zajimalo by me, z ceho muze podobne chovani pramenit a zda je mozne ho nejak motivovat, aby z toho zakleteho kruhu vystoupil. Pomohla jsem mu vytrhnout se ze zajetych koleji, odstehovat se do cizi zeme, vydelavat slusne penize, poznat uplne jiny zivotni styl nez ten jeho dosavadni hospodsky. Sice vidim, ze mu to urcite hodne pomohlo a zvysilo sebevedomi, ale presto z neho stale citim tu zavislackou patologii. Do poradny ho, obavam se, nedostanu. (Od sveho okoli dostavam doporuceni najit si nekoho jineho, ale to rozhodne nemam v planu, pritel je ve vsech ostatnich ohledech hodny, verny a spolehlivy clovek). Proto budu rada za kazde doporuceni.

Dobrý den,
Z Vašeho dotazu lze usuzovat, že Váš přítel skutečně k závislostnímu chování inklinuje, nicméně pro určení rizikovosti chování či případné míry závislosti by bylo třeba, aby se přítel obrátil na odbornou pomoc. Pokud to není možné, zvažte také vy osobní návštěvu poradny. Osobní kontakt by byl pro porozumění celého problému a hledání možných řešení přece jen vhodnější.
Na základě vašeho popisu situace se domnívám, že nad vztahem s přítelem přemýšlíte a že vám není jeho další vývoj lhostejný. Pozitivně vnímám Vaši snahu dávat příteli zpětnou vazbu ohledně jeho chování, především když se obáváte případné závislosti. Doporučoval bych nicméně určitou opatrnost, na přítele byste neměla vytvářet nadměrný tlak například vyslovováním nějakých ultimát. Spíše bych doporučoval pozitivní formu motivace oproti negativně zaměřenému (výhrůžky apod.) Přítel by od Vás měl slyšet Vaše obavy ohledně závislosti a Vašeho vztahu, o který dle mého názoru jde v tuto chvíli především. Doporučuji do budoucna vyzkoušet nějaké společné aktivity, buďte aktivní v navrhování konkrétně stráveného času, nechte ale finální rozhodnutí na něm.
S pozdravem
Vojtěch Janouškovec
Na začátek « 1 2 3 4 5 7 8 » Na konec