Alkohol

Zodpovězené dotazy týkající se tématu užívání a závislosti na alkoholu.

Položit dotaz

Na začátek « 1 2 3 4 11 21 31 41 50 » Na konec
03.12.2017 - Chování Dobrý den, včera se mi poprvé stalo že sem měla okno. Pamutuji si pouze jak popijim s prateli v hospode a pak jako bych nejak prepla, mam doslova cerno, nepamatuji si vubec nic. Pritom sem toho ani nevypila tolik.:( Ptala sem se pratel na moje chovani, protoze sem o sobe zhruba dve hodiny vubec nevedela, ale oni pry ze sem se nechovala nijak extra zvlastne, ze by si toho vsimli. Tak bych se chtela zeptat jak to vlastne je, jak souvisi nase chovani s tim kdyz je clovek v tom stavu kdy si sam sebe neuvedomuje? Jak se chovame? Dokazeme smyslupne mluvit a chovat, ale pote si to vubec nepamatujeme? Nebo je to spis ze se chovame jako zvitata a nedokazeme se ovladat a vyslovovat? Chovame se doslova jako nekdo jiny? Cim je to pripadne ovlivneno? A jak tohoto cloveka “v tranzu” pripadne probrat? Lze ho nejak vubec probrat?
Dekuji predem za odpoved.
Dobrý den,
děkujeme za zajímavý dotaz.
Alkohol je mimo jiné neurotoxin, tedy jed, který velmi zásadně ovlivňuje fungování nervových buněk v mozku, pokud je tedy nezabije úplně. Jednou z nejcitlivějších mozkových struktur na jeho účinky je hipokampus, což je ta část mozku zodpovědná za utváření a ukládání našich vzpomínek. To, že si po odeznění intoxikace nepamatujete, co se dělo, ještě neznamená, že jste si v opilosti nebyla schopná sama sebe uvědomit. Kdyby se Vás někdo v té chvíli zeptal, kdo jste, kde se nacházíte nebo třeba kolikátého je, možná byste reagovala až překvapivě orientovaně, i když byste na tazatele asi střízlivě nepůsobila, protože výraznou opilost lze zastírat jen s obtížemi. Takže ze svého i z jeho pohledu byste vlastně mohla být celkem dost "probraná". Dosáhnout ale toho, abyste si to druhý den pamatovala, asi žádným způsobem okamžitě nelze, je třeba vystřízlivět, což je proces trvající hodiny. Lze tomu ale předcházet, zejména konzumací nižších dávek alkoholu.
Účinky alkoholu se na každém projeví trochu jinak, někomu se víc plete jazyk (alkohol působí na řečová centra ve spánkových lalocích mozku), někdo víc vrávorá (mozeček), někdo ztrácí rychleji zábrany nebo je agresivní (přední laloky mozku), někomu stačí jen málo (celkově nižší tolerance a vyšší citlivost na alkohol - tu mají obecně např. ženy a nedospělí), někdo má častěji okénka...
Stav, kdy si nepamatujete, co jste dělala, není asi příliš příjemný, a rozumím tomu, že můžete mít obavy o své zdraví či bezpečí. Okénka bývají považována za první varovný příznak toho, že to člověk s alkoholem přehání.
Rozhodně je dobře, že nad svým pitím uvažujete. Vždy je jednodušší škodám na zdraví či vlastní pověsti předcházet, než se pak úrazy léčit, závislost překonávat nebo špatnou pověst snášet.
S pozdravem
Jarda Vacek
29.10.2017 - Víkendové pití Dobrý den,

chtěl bych se zeptat ohledně mého problému s pitím. Problém spočívá v tom, že se mi stává, že když začnu pít tak nevím kdy mám dost a piju až do padnutí. Tento problém nemám vždy, někdy dojdu domů naprosto v pořádku ale častěji piji až do padnutí. Poslední dobou jsem pil i tvrdý alkohol, což představuje asi největší problém. Především když vím, že je to pro mě bezpečné a mám sebou někoho kdo mě například dostane domů. Většinou to probíhá tak, že se ve mě něco přepne a od té doby si situace nepamatuji a jsem úplně jiný člověk, sprostý a slovně agresivní na mé okolí. Při takových akcích vypiji i 10 a více piv. V týdnu piju málo, většinou jen jedno pivo po práci nebo i nic. Když vím, že druhý den vstávám nebo mám nějaké povinnosti tak se neopíjím. Do práce jsem měl problém vstát jednou v životě. Mám obavy především protože to ovlivňuje můj život, trápí to přítelkyni i mou rodinu. Především bych se potřeboval naučit přestat pít když se blíží fáze, kdy se "měním. Lze se to nějak naučit a pokud ano tak svépomocí? Pokud to není možné svépomocí mohl bych poprosit o doporučení nějaké ambulance v Praze?

Děkuji za odpověď
Dobrý den,
je dobře, že o svém pití, které se občas vymkne kontrole, přemýšlíte a máte zájem problém řešit. Píšete, že problémové pití Vám zatím nenarušuje pracovní výkon nebo plnění důležitých povinností, trápí však Vaše okolí a tím pádem i Vás samotného.
Obecný a pro všechny platný návod na to, jak pít tak, aby se to v jednu chvíli nevymklo z ruky, nejspíše neexistuje. Určitě bych Vám proto doporučila návštěvu adiktologické ambulance, kde se o své situaci můžete poradit s odborníkem a případně se s ním domluvit na další spolupráci, kdy by bylo cílem omezit tyto negativní dopady pití na Váš život a také zamezit zhoršování obtíží. Kontakty na odborníky si můžete vyhledat zde: http://www.drogy-info.cz/mapa-pomoci/
Nebo můžete navštívit například naši ambulanci (předem se objednejte na telefonu 224 968 208).
Přeji hodně štěstí,
Martina Franzová
Na začátek « 1 2 3 4 11 21 31 41 50 » Na konec


1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy Ministerstvo zdravotnictví České republiky Magistrát HMP Všeobecná fakultní nemocnice v Praze Úřad vlády České republiky

Každou středu probíhá od 17-18:30 Skupina pro rodinné příslušníky a osoby blízké, sraz v čekárně Kliniky adiktologie. Těší se PhDr. Zdeňka Košatecká a Mgr. Martina Franzová