Alkohol

Zodpovězené dotazy týkající se tématu užívání a závislosti na alkoholu.

Položit dotaz

Na začátek « 1 2 3 4 13 25 37 49 60 » Na konec
31.05.2018 - alkohol Dobrý den, existuje v Praze něco jako záchytné centrum, kam lze dopravit těžce opilého člověka u kterého je i možné, že vzal k alkoholu léky Benzodiazepin)?
Dobrý den,

pokud někdo bezprostředně ohrožuje sebe nebo okolí, tak doporučuji ihned volat rychlou záchranou službu. Akutní péči má také Psychiatrická nemocnice Bohnice, tak bych doporučovala kontaktovat je.
V případě, že nejde o akutní intoxikaci, je možné se objednat na Detoxifikaci například u nás, u Apolináře. Pak se můžete objednat (nahrát vzkaz na čísle 224 968 208. Termín nástupu je obvykle za 14 dní.

Hezké dny

Lenka Richterová
02.05.2018 - Dlouholetý alkoholik ze dne na den nepotřebuje alkohol..? Krásný den, můj kamarád (muž, 45 let) pije alkohol již cca 20 let. Pije víno, v posledních cca 8 letech každý večer 1-2 lahve (0,7l ), pravidelně před spaním. Postupně u něj pozoruji zhoršující se chování s prvky verbální agresivity, kdy obviňuje nejbližší osoby, expartnerku za to že otěhotněla, rodiče (kteří také pijí celý život víno), kolegy.. má malého syna (7 let), kterého miluje a snaží se mu věnovat. Loni došlo bohužel k vyhrožování a také fyzickému napadení expartnerky. Poslední dva roky má přítelkyni, těžkou anorektičku, se kterou se nedávno rozešel. Vztah dle slov té dívky byl plný bolesti a smutku, oba trávili mnoho času na wc - trávicí problémy. Něco se mezi nimi stalo, tvrdí ale že to způsobilo to, že přestal ze dne na den potřebovat alkohol. Již 3 týdny se prý nedotkl vína. Nechápe jak je to možné - předchozí závislost tím potvrdil. Prosím znáte takový případ, kdy je skutečně možné samovolné ukončení závislosti?
Děkuji za Váš čas a odpověď a srdečně zdravím
Krásný den i Vám,

Je hezké, že se zajímáte o život a starosti svého kamaráda. Dle mých zkušeností je možné samovolné ukončení pití, ale záleží, jak moc jsou problémy vážné a pokud se skutečně jedná o závislost, což nemůžeme takto na dálku posoudit, tak to bývá složitější a většinou to má pouze krátkodobější charakter a časem to zase sklouzne zpět a často bohužel ještě k horšímu chování než dříve. Pokud se kamarádovi nebude dařit udržení abstinence, tak doporučujeme vyhledat odbornou pomoc a poradit se ohledně dalších možností.

Pokud máte o kamaráda velkou starost, tak můžete přijít probrat své obavy na skupinu pro rodinné příslušníky a osoby blízké, která je každou středu od 15:00 (Apolinářská 4, Praha 2). Tam se Vám pokusíme předat co nejvíce kontaktů a možností léčby a můžeme Vaše obavy sdílet společně. Také Váš kamarád může přijít svou situaci probrat osobně a konkrétněji do některé z adiktologických ambulancí. Jejich seznam se dá najít zde: https://www.drogy-info.cz/mapa-pomoci

S pozdravem

Martina Stralczynská a Lenka Richterová
Na začátek « 1 2 3 4 13 25 37 49 60 » Na konec


1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy Ministerstvo zdravotnictví České republiky Magistrát HMP Všeobecná fakultní nemocnice v Praze Úřad vlády České republiky

Omlouváme se za výpadek možnosti pokládat dotazy v online poradně. O chybě jsme nevěděli, ale už by vše opět mělo fungovat. Děkujeme za pochopení.

Každou středu v 15:00 máme prostor pro rodinné příslušní a osoby blízké bez objednání. Sraz v čekárně Kliniky adiktologie. Těší se Martina Franzová a Lenka Richterová