Zeptejte se

Zeptejte se na otázku z oblasti závislostí a užívání psychoaktivních látek a informačních technologií.

  • Všechny zadané dotazy týkající se tématu užívání a závislosti na psychoaktivních látkách a informačních technologiích budou zobrazeny i s odpověďmi na těchto stránkách.
  • Vaše osobní údaje jako je příjmení, adresa či email, budou kvůli ochraně vašich dat před zveřejněním smazány. Váš e-mail nebude na stránkách zveřejněn, protože slouží pouze pro to, aby vám odpověď přišla rovnou na váš e-mail.
  • Zadaný dotaz vám bude odpovězen do 7 pracovních dnů.

Položit dotaz

Poslední 3 zodpovězené dotazy:

10.01.2019 - Divné stavy Dobrý den,

je tu jedna věc, která mě docela mrzí a chtěl bych zjistit, co za ní stojí. Dřív jsem marihuanu kouřil docela často (skoro denně nebo min. 3x týdně), měl jsem po ní dobré stavy (vysmátost, relax, klid...), s tím jsem po úspěšném dokončení studia a začátkem budování kariéry přestal, teď už si dám jen vyjímečně (narozeniny, silvestr..), jenže je tu jedna věc...po každé, když si dám, upadám do hlubokých depresí, přemýšlím jen o sobě, jako o největší nule a o svých špatných vlastnostech a k tomu jsem ještě paranoidní, no prostě hnus. Přitom jsem zdravě sebevědomý člověk, úspěšný v osobním i pracovním životě, vůbec nevím, co za těmito stavy stojí, dřív jsem měl jen "šťastné" stavy. Může za to snad odrůda, nebo bych radši neměl kouřit ani vyjímečně? Díky za odpověď.
Dobrý den,

s touto změnou může být spjato opravdu mnoho věcí. Pokud Vám ale marihuana způsobuje takovéto stavy, tak bych doporučovala se ji vyhýbat. Pokud by stavy přetrvávali delší dobu, tak je dobré vyhledat pomoc u psychiatra.

Hezký den

Lenka Richterová
02.01.2019 - kouření Dobrý den, začla sem se léčit z duševních onemocnění z úzkosti, panických ataků, deprese.. Přestala jsem kvůli tomu a kvůli antidepresivům úplně pít alkohol a kouřit marihuanu tyto dvě věci dost patřily do meho zivota. Nyní už jen kouřím. Bohužel ale už 5 let . Dříve jsem kouřila modré camelky a nyní asi měsíc zpět jsem přešla na Davidofky slim. Přešla jsem na slabší cigarety i z duvodu strachu o zdravi . Vydrzela jsem asi 14 dni nekourit kvuli strachu. Vykourim tak 2 cigarety denne nekdy i 0. Dříve jsem kouřila 8-10 .A teď k dotazu, myslíte si, že opravdu je ať už sebemenší rozdíl mezi slabšími tedy slim cagaretami a silnějšími? Například ty zmíněné modré camelky? Myslíte si, že je vhodnější přestat postupně nebo najednou? Či je to individuální? Kouření mi přestalo kvůli strachu chutnat ale stejně mě něco cca jednou za dva/tři dny donutí na cigaretu dojít. Záleží nějak na množství cigaret? Že je lepší méně než více? Vážně mám strach i v mém věku po každé cigaretě že dostanu infarkt. Co si o tom myslíte? Děkuji za odpověď přeju krásný den.
Dobrý den,
je třeba ocenit, že jste se rozhodla starat se o své zdraví a přestat s užíváním alkoholu a marihuany. Chtěl bych Vás podpořit i v úvahách o zanechání kouření cigaret, protože i to Vašemu zdraví rozhodně prospěje.
A k Vašim dotazům:
Ano, rozdíly v cigaretách existují, ale jsou vlastně zanedbatelné. Čím širší a delší cigareta, tím více škodlivých látek se při hoření uvolní. Slimky obsahují přibližně polovinu množství tabáku a tedy i polovinu škodlivých látek v porovnání s klasickými cigaretami. Rozdíly v samotném tabáku (tedy např. v barvách krabiček) jsou ale tak malé, že nemá smysl o nich uvažovat jako o něčem, co by Vás mohlo uchránit od škodlivých následků kouření. Čím méně toho vykouříte, tím menšímu riziku poškození se vystavujete. Ukazuje se, že účinnější je přestat s kouřením najednou než postupně snižovat počty vykouřených cigaret, nicméně i snižování počtu má význam pro zlepšení zdraví, pokud se nepodaří hned přestat úplně.
Cigarety obsahují velké množství látek, jejichž interakce s antidepresivy ještě není zcela prozkoumaná. Proto je každopádně lepší se jejich užívání vyvarovat i z tohoto důvodu. Navíc účinky nikotinu vyvolávají v těle autonomní nervovou reakci, která je velmi podobná úzkostným stavům, mohou tedy tyto stavy připomínat, prohlubovat a nebo i vyvolávat.
Přeju Vám dobrá rozhodnutí a hlavně zdraví,
Jarda Vacek
31.12.2018 - Možná jsem alkáč Dobrý den, nevím jestli jsem už alkoholik, nebo jestli si to jenom namlouvám. Popíšu situaci. Můj spánek stojí úplně za nic a když už se probudím, tak jediné na co myslím, je to až se zase napiju. Ale nemyslím si, že je to tak vážné, protože piju především jenom pivo. Akorát začínám pít tak po 12té a do večera dám těch piv cca 13 a to úplně každej den už několik let. Je to tak zásadní součást mého života, že bez toho prostě nemůžu být. Bez toho mám občas hrozné absťáky, ale koriguju to benzodiazepinama docela dost a beru antidepresiva a prášky proti úzkosti, ale radost ze života stejně nemám a proto chlastám, abych cejtil tu iluzi radosti.
Dobrý den,
z Vašeho popisu se zdá, že pití ve Vašem životě zaujímá tolik prostoru, že Vám už způsobuje vlastně jenom trápení. Kromě toho zmiňujete i další příznaky závislosti: fantazie o pití, abstinenční příznaky, touhu po pití, abyste si zlepšil náladu. Pokud byste chtěl svůj život změnit a zažívat zase štěstí nebo alespoň klid, léčba je možná a naděje na zvládnutí závislosti existuje. Ve Vašem případě bych se ale raději nepokoušel zvládnout abstinenci svépomocí, abstinenční syndrom může být u alkoholu doprovázen deliriem tremens, což je život ohrožující stav zmatenosti.
Na mapě pomoci najdete detoxifikaci, která je určena pro zvládnutí prvních dnů abstinence: https://www.drogy-info.cz/mapa-pomoci/?t=5&r=13#result
Přeju hodně zdaru.
Jarda Vacek


1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy Ministerstvo zdravotnictví České republiky Magistrát HMP Všeobecná fakultní nemocnice v Praze Úřad vlády České republiky

Prostor pro rodinné příslušníky a osoby blízké bez objednání je od nového roku pravidelně každou středu v 15:00. Sraz v čekárně Kliniky adiktologie. Těší se pracovníci ambulance