Zeptejte se

Zeptejte se na otázku z oblasti závislostí a užívání psychoaktivních látek a informačních technologií.

  • Všechny zadané dotazy týkající se tématu užívání a závislosti na psychoaktivních látkách a informačních technologiích budou zobrazeny i s odpověďmi na těchto stránkách.
  • Vaše osobní údaje jako je příjmení, adresa či email, budou kvůli ochraně vašich dat před zveřejněním smazány. Váš e-mail nebude na stránkách zveřejněn, protože slouží pouze pro to, aby vám odpověď přišla rovnou na váš e-mail.
  • Zadaný dotaz vám bude odpovězen do 7 pracovních dnů.

Položit dotaz

Poslední 3 zodpovězené dotazy:

04.12.2017 - kouření Dobrý večer,
ráda bych se zeptala - i když možná sem moje otázka ani nepatří ... Můj přítel je dlouholetý kuřák a říká, že přestat by nedokázal. Mluvili jsme o tom, že by mohl alespoň "přejít" na nějakou alternativu. Teď se objevil nový "vynález", který prý nespaluje tabák hořením, ale "jen" zvýšenou teplotou uvolňuje (ne)potřebné látky. (Jedná se o vaporizaci? nevím) Reference a hodnocení jsou ale dost rozporuplné. Chci se, prosím, zeptat, co je menší zlo, zda elektronické "cigarety" s tekutými náplněmi nebo ta "věc", (jmenuje se snad iq...). Vím, že jediná správná odpověď je "ani jedna z nich, jediné řešení je přestat kouřit". Ale k tomu jsme ještě nedospěli. Nepomáhají ani zdravotní argumenty odvolávající se na ostatní členy rodiny - já a kočka, ani estetické smyslové výhrady.
Děkuji za odpověď.
Barbora
Dobrý den,
pro Vašeho přítele by samozřejmě bylo nejlepší, kdyby přestal kouřit úplně. Pokud však na to není připravený, tak e-cigarety jsou přeci jen méně škodlivé, nežli ty klasické. Přesné složení kouře závisí hodně na výrobci a na typu náplně, která se použije - škodlivé látky včetně kancerogenů sice e-cigarety obsahují, ale ve výrazně menším množství. Důležité je dodržovat odpovídající dávkování, jinak může dojít i k otravě nikotinem. Doporučila bych obsah nikotinu snižovat. Jestli jsou lepší e-cigarety nebo IQOS Vám bohužel neporadím, protože to nevím.
Hezký den
Lenka Richterová
03.12.2017 - Chování Dobrý den, včera se mi poprvé stalo že sem měla okno. Pamutuji si pouze jak popijim s prateli v hospode a pak jako bych nejak prepla, mam doslova cerno, nepamatuji si vubec nic. Pritom sem toho ani nevypila tolik.:( Ptala sem se pratel na moje chovani, protoze sem o sobe zhruba dve hodiny vubec nevedela, ale oni pry ze sem se nechovala nijak extra zvlastne, ze by si toho vsimli. Tak bych se chtela zeptat jak to vlastne je, jak souvisi nase chovani s tim kdyz je clovek v tom stavu kdy si sam sebe neuvedomuje? Jak se chovame? Dokazeme smyslupne mluvit a chovat, ale pote si to vubec nepamatujeme? Nebo je to spis ze se chovame jako zvitata a nedokazeme se ovladat a vyslovovat? Chovame se doslova jako nekdo jiny? Cim je to pripadne ovlivneno? A jak tohoto cloveka “v tranzu” pripadne probrat? Lze ho nejak vubec probrat?
Dekuji predem za odpoved.
Dobrý den,
děkujeme za zajímavý dotaz.
Alkohol je mimo jiné neurotoxin, tedy jed, který velmi zásadně ovlivňuje fungování nervových buněk v mozku, pokud je tedy nezabije úplně. Jednou z nejcitlivějších mozkových struktur na jeho účinky je hipokampus, což je ta část mozku zodpovědná za utváření a ukládání našich vzpomínek. To, že si po odeznění intoxikace nepamatujete, co se dělo, ještě neznamená, že jste si v opilosti nebyla schopná sama sebe uvědomit. Kdyby se Vás někdo v té chvíli zeptal, kdo jste, kde se nacházíte nebo třeba kolikátého je, možná byste reagovala až překvapivě orientovaně, i když byste na tazatele asi střízlivě nepůsobila, protože výraznou opilost lze zastírat jen s obtížemi. Takže ze svého i z jeho pohledu byste vlastně mohla být celkem dost "probraná". Dosáhnout ale toho, abyste si to druhý den pamatovala, asi žádným způsobem okamžitě nelze, je třeba vystřízlivět, což je proces trvající hodiny. Lze tomu ale předcházet, zejména konzumací nižších dávek alkoholu.
Účinky alkoholu se na každém projeví trochu jinak, někomu se víc plete jazyk (alkohol působí na řečová centra ve spánkových lalocích mozku), někdo víc vrávorá (mozeček), někdo ztrácí rychleji zábrany nebo je agresivní (přední laloky mozku), někomu stačí jen málo (celkově nižší tolerance a vyšší citlivost na alkohol - tu mají obecně např. ženy a nedospělí), někdo má častěji okénka...
Stav, kdy si nepamatujete, co jste dělala, není asi příliš příjemný, a rozumím tomu, že můžete mít obavy o své zdraví či bezpečí. Okénka bývají považována za první varovný příznak toho, že to člověk s alkoholem přehání.
Rozhodně je dobře, že nad svým pitím uvažujete. Vždy je jednodušší škodám na zdraví či vlastní pověsti předcházet, než se pak úrazy léčit, závislost překonávat nebo špatnou pověst snášet.
S pozdravem
Jarda Vacek
29.11.2017 - nealkoholove drogy Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli je možné si u vás nechat zjistit kvalitu drogy, popř. o jakou drogu se jedná.
Dobrý den,
bohužel takové testy jsou nedostupné nejen u nás, ale kdekoliv v České republice.

Dříve byla tato služba poskytovaná některými neziskovými organizacemi většinou jako orientační kvalitativní testování tablet extáze, ale po roce 2010, kdy Národní protidrogová centrála vydala nesouhlasné stanovisko s touto službou, již poskytována není (podrobněji např. zde www.mvcr.cz/soubor/extaze-stanovisko-mv-a-policie-cr-pdf.aspx).

V současnosti existuje tzv. Systém včasného varování před novými drogami, v rámci něhož jsou ve spolupráci s Ústavem farmakologie 3. LF UK testovány vzorky drog, které se jako podezřelé dostanou odborníkům do ruky, ale tento systém není určen pro uživatele ani pro veřejnost. Podrobnosti lze najít zde https://www.drogy-info.cz/nms/system-vcasneho-varovani/.

Pokud si nejste jistá, o jakou drogu se jedná, je nejbezpečnější strategií se jejímu užití vyhnout. Pokud jste drogu našla u někoho blízkého a máte o něj obavu, doporučuji obrátit se třeba na naši ambulanci nebo na dostupné kontaktní centrum a promluvit si o nejvhodnější strategii s odborníkem. Kontakty lze najít zde: https://www.drogy-info.cz/mapa-pomoci/?t=2&r=2#result

S pozdravem
Jarda Vacek1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy Ministerstvo zdravotnictví České republiky Magistrát HMP Všeobecná fakultní nemocnice v Praze Úřad vlády České republiky

Každou středu probíhá od 17-18:30 Skupina pro rodinné příslušníky a osoby blízké, sraz v čekárně Kliniky adiktologie. Těší se PhDr. Zdeňka Košatecká a Mgr. Martina Franzová