Zeptejte se

Zeptejte se na otázku z oblasti závislostí a užívání psychoaktivních látek a informačních technologií.

  • Všechny zadané dotazy týkající se tématu užívání a závislosti na psychoaktivních látkách a informačních technologiích budou zobrazeny i s odpověďmi na těchto stránkách.
  • Vaše osobní údaje jako je příjmení, adresa či email, budou kvůli ochraně vašich dat před zveřejněním smazány. Váš e-mail nebude na stránkách zveřejněn, protože slouží pouze pro to, aby vám odpověď přišla rovnou na váš e-mail.
  • Zadaný dotaz vám bude odpovězen do 7 pracovních dnů.

Položit dotaz

Poslední 3 zodpovězené dotazy:

13.02.2018 - Alkoholizmus Dobry den,
moj znamy popija alkohol pravidelne a to takymto sposobom, ze kazde 3 mesiace 2-7 dni pije v tahu do nemoty, alebo si aspon udrziava svoju hladinu bez vytriezvenia a zaroven pocas tychto mesiacov popija alkohol obcas, to je asi 1-2 krat tyzdenne, alebo obtyzden, nie do nemoty. Velakrat zacina pit rano /vtedy nejde do prace/ a potom pocas dna si udrziava svoju hladinu dalsim tajnym pitim. Alkohol si schovava a pije tvrdy alkohol. Inac povedane, popija alkohol hocikedy cez rok, nie do nemoty, vidim to tak, ze sa musi hocikedy napit-to je nepravidelne a nahodne, a naopak popri tom pravidelne, kazde 3 mesiace pije v tahu aj 2 -7 dni do nemoty alebo pije menej ale udrziava si svoju hladinu pocas spominanych 2-7 dni. Popri tom sa javia aj velke psychicke problemy. Jak velka je takato zavislost? Ide o kvartalne pitie aj ked sa v priebehu roka popri kvartalnemu pitiu vyskytuje caste vypitie si alkoholu bez velkeho opitia sa? Je spominane pitie uz dlhodobou zalezitostou? dakujem
Dobrý den,
Vaše starost o známého je určitě oprávněná. Stanovit diagnózu závislosti ani míru její závažnosti ale bohužel není takto na dálku možné. Určitě bychom tento vzorec užívání mohli označit jako kvartální pijáctví, ale rozhodující je, zda toto chování způsobuje nějaké tělesné, duševní nebo sociální škody. Zmiňujete se o psychických problémech, a už jen to, že projevujete jisté obavy o zdraví Vašeho známého, může být pro něj varovným signálem. Pokud mu chcete pomoct, projevte své obavy o jeho zdraví ve vztahu k pití alkoholu, a doporučte mu, aby si prostřednictvím nějaké odborné služby zjistil, zda už jeho pití nepřekročilo bezpečnou hranici. Může začít třeba na našich stránkách testem závislosti.
S pozdravem
Jarda Vacek
27.01.2018 - Užívání marihuany Dobrý den, je mi 15 a chci skusit mariuhanu. Může mě mírné (max 2 týdně) užívání hodně ovlivnit. Děkuji za odpověď.
Dobrý den,
je dobře, že se na užití marihuany předem teoreticky připravujete, když už se chystáte ji vyzkoušet. Každá droga má určitá rizika, která nespočívají jenom v jejích vlastnostech, ale záleží zejména na okolnostech jejího užití či opakovaného užívání. Proto je odpověď na otázku, zda vás může "hodně ovlivnit" velmi složitá. Právě účinky marihuany, kterou můžeme zařadit do skupiny tzv. halucinogenních drog, jsou z velké části ovlivněny těmito "nedrogovými faktory" - účinek záleží na tom, v jaké náladě, s kým a kde drogu užijete. Proto je dobré být odpočatý, v pohodě a mezi lidmi, kterým důvěřujete a cítíte se s nimi dobře. Pak můžete předpokládat, že zážitek bude příjemný a relativně bezpečný. Také kombinace s ostatními drogami je něco, co bych nedoporučoval - když se drogy míchají, jejich účinky mohou být nevyzpitatelné a velmi odlišné od těch očekávaných.
Pro většinu lidí vašeho věku, kteří marihuanu vyzkouší, nepředstavuje tento experiment žádné výraznější riziko, i když u křehkých jedinců náchylných k některým psychickým poruchám může i jednorázové užití způsobit masivní úzkost (tzv. panickou ataku) nebo dokonce propuknutí závažnějších depresivních stavů (intenzivní smutek) nebo psychotickou reakci (halucinace a bludy trvající i po odeznění účinků drogy). Určitě je dobré být na experiment připravený a získat co nejvíc informací, což už děláte (další info je např. zde http://www.odrogach.cz/skola/uzivani-navykovych-latek/myty-o-drogach/marihuana-neskodi.html?section_id=58).
Samostatnou otázkou je opakované užívání. Pokud byste užíval marihuanu pravidelně dvakrát týdně, patřil byste ve svém věku do kategorie těch, kteří užívají nejvíce, a to znamená, že byste byl mezi těmi nejvíc ohroženými rozvojem závislosti na marihuaně. Jste ve věku, kdy váš mozek a celý nervový systém ještě není zcela zralý a proto jste také mnohem náchylnější k rozvoji možné závislosti. To, co bez následků snese dvacetiletý nebo starší mozek, nemusí být pro mladší tak úplně bezpečné. Z tohoto důvodu bych vám doporučoval frekvenci užívání co nejnižší, rozhodně ne častější než jednou či dvakrát měsíčně. Mimo jiné i proto, abyste mezi jednotlivými užitími dokázal taky zcela vystřízlivět, protože se chcete určitě v životě věnovat i jiným věcem než užívání drog, a na to je dobré (a mnohdy nutné) mít čistou hlavu.
Zodpovědné a dobré rozhodbutí vám přeje
Jarda Vacek
20.01.2018 - Manžel alkoholik? Dobrý den, prosím o zhodnocení, zda můj muž je alkoholik. Já tvrdím, ze ano, on to popírá, protože je naprosto normální zajít si do hospody a ma právo si psychicky odpočinout (podotýkám ze sportuje, takže tam by si měl odpočinout dost). Po celou dobu co se známe tak chodí do hospody.. Dříve to bylo několikrát do týdne a pil i tvrdé a vždy potom proste nepřišel do práce. Krom toho to doprovází agresivita. Ma oči maniaka a i když ma na pohled výbornou náladu, je rypavy a jakákoli špatná odpověď jeho náladu zmeni v běsnění . Někdy je jakákoli odpověď špatná, jen aby vyprovokoval hádku. Slovní napadání, urážení, už mě ale obtesaval i kladivem či nozem nebo chtěl podříznout psa. Nebo tu agresi pak obrátí proti sobě a chce třeba skákat z okna. Snažím se ho v té situaci držet doma, protože mne přeci jen úplně neublíži, zatímco venku by byl schopny někoho snad i zabit. Pak se vyspí, omlouvá se a říká, ze už nebude pít. Nikdy nedodrží. Snažila jsem se vždy řešit tím, ze jsem se dostala do role přísně matky, či možná stíhačky. Takže úspěch je, ze přestal do hospody chodit přes týden, přestal pít tvrdé a už dlouho nepřišel až druhy den třeba v 6 ráno, ALE povazuje za rituál jít do hospody aspoň o víkendu. Zjistila jsem ze do stejného stavu je ale schopny přijít i po pivu, takže jsme se vždy domlouvali kolik vypije piv a v kolik přijde domu ve snaze zabránit tomu, aby byl agresivní. Což mi sice odkyve, ale to je jen než přijde do hospody. Když ho pak nahanim, protože opět nedorazil, tak začne opět besnit. nedokážu spát, když je pryč, protože se bojím, v jakem stavu přijde. Uz mě ani nebaví tahle pozice přísně matky a zlobivého syna. Když máme na víkend nějaký program, tak se zeptá a do hospody si zajdu kdy. Nebo jdeme třeba na večeři a on po večeři ještě chce letět do hospody. Pokud už to není alkoholismus, pak by dle mě měl aspoň něco dělat s tou agresi a to si myslím, ze se nepovede, pokud bude chodit " na jedno". On na to zareagují tím, ze problém je ve mne, protože mám dar ho vytočit. Děkuji Vám za reakci
Dobrý den,
předem je třeba napsat, že nemůžeme Vašeho muže ani kohokoliv jiného diagnostikovat takto na dálku. Z Vašeho popisu je patrné, že pití Vašeho manžela vadí jemu samotnému i Vám, a že se mu ho opakovaně nedaří dostat pod kontrolu. To už jsou dva velmi důležité příznaky závislosti, takže minimálně podezření na závislost tu je. Mnohem větší obavy než o jeho zdraví z hlediska možné závislosti mám ale o Vás - jeho agrese v akutní opilosti je něco, co byste neměla podceňovat, ale zejména dlouhodobé důsledky soužití s takto pijícím člověkem Vám asi štěstí v životě nepřinesou. Pokud nefungují dohody a Vás už toto soužití nebaví, je třeba zkusit tvrdší přístup s nastavením pravidel a sankcí za jejich nedodržení. Když se domluvíte na tom, že pít nebude, co uděláte v případě, že dohodu poruší? Jste připravena na nejzazší možnost - ukončení vztahu? Tyhle otázky nelze dost dobře řešit v online poradně a tak Vám doporučuji, abyste se osobně obrátila na nějakého odborníka, který Vám poradí strategii, jak se Vašemu muži pokusit pomoci a nezničit si přitom vlastní život. Jedině pokud zůstanete sama zdravá a silná, můžete pomáhat i někomu dalšímu.
Zkuste se poohlédnout po dostupné pomoci zde: https://www.drogy-info.cz/mapa-pomoci/?t=14&r=2#result
Držím palce a přeju hodně odhodlání,
Jarda Vacek


1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy Ministerstvo zdravotnictví České republiky Magistrát HMP Všeobecná fakultní nemocnice v Praze Úřad vlády České republiky

Každou středu v 15:00 probíhá skupina pro rodinné příslušníky a osoby blízké. Sraz v čekárně Kliniky adiktologie. Těší se Martina Franzová a Lenka Richterová