Zeptejte se

Zeptejte se na otázku z oblasti závislostí a užívání psychoaktivních látek a informačních technologií.

  • Všechny zadané dotazy týkající se tématu užívání a závislosti na psychoaktivních látkách a informačních technologiích budou zobrazeny i s odpověďmi na těchto stránkách.
  • Vaše osobní údaje jako je příjmení, adresa či email, budou kvůli ochraně vašich dat před zveřejněním smazány. Váš e-mail nebude na stránkách zveřejněn, protože slouží pouze pro to, aby vám odpověď přišla rovnou na váš e-mail.
  • Zadaný dotaz vám bude odpovězen do 7 pracovních dnů.

Položit dotaz

Poslední 3 zodpovězené dotazy:

21.04.2017 - Mam delirium Dobry den,mam mit strach kdyz mam asi delirium,dva dny nepiju,ale ani nespala a v noci jsem mela halucinace a cetla jsem ,ze bych mela byt pod lekarskym dohledem ,brat leky abych nedostala treba epileptycky zachvat,ja bych radsi byla pod dozorem doma,bez leku,je patek a zadny doktor me bez obednani nevezmu,ziju v nemecku a mam deti ale e majl mi nefunguje tak odpoved zverejnete at si muzu precist odpoved dekuji
Dobrý den,
v první řadě chci ocenit, že jste se rozhodla přestat pít a se svou závislostí něco udělat. A hned vzápětí Vás musím velmi důrazně varovat. Pokud jste přestala pít alkohol, na který máte návyk, velmi pravděpodobně se skutečně může jednat o počínající delirium. V každém případě se jedná o stav, který Vás ohrožuje na zdraví i na životě. Z počátku si můžete uvědomovat, že něco z toho, co vidíte či slyšíte, jsou halucinace (pak se jim říká pseudohalucinace), ale později tento náhled můžete ztratit. Postupně totiž dochází ke ztrácení se v realitě (to je to delirium, česky zmatenost), postižený třeba neví kdo je, kde se nachází, nepoznává lidi okolo sebe, může být agresivní vůči okolí i vůči sobě.
Rozhodně nedoporučuji, abyste se abstinenční stav, který opravdu vypadá na počínající delirium, pokoušela zvládnout sama. Tomu vystřízlivění a zbavování se alkoholu z těla po dlouhodobém užívání se říká detoxifikace, většinou by měla probíhat pod dozorem lékaře, obzvlášť pokud je Vaše závislost silná a lze očekávat silné abstinenční příznaky, které mohou vést až k metabolickému rozvratu a smrti. Lékař na zmírnění abstinenčních příznaků předepisuje léky, ale jejich účinky by měl kontinuálně sledovat. V případě silné závislosti detoxifikace probíhá na specializovaném pracovišti (většinou na psychiatrii), kde jste pod neustálým dozorem. Zda může detoxofikace probíhat v domácím prostředí s ambulantní kontrolou, rozhoduje lékař na základě podrobné diagnostiky - pokud jste měla halucinace, je pravděpodobné, že Vaše závislost je natolik silná, že ambulantní detoxofikaci Vám lékař nedoporučí.
Delirium se většinou rozvíjí druhý až třetí den po přerušení pití. A charakteristická je pro tenhle stav taky nespavost. Pokud jste spala a zdál se Vám sen, ještě se nemusí jednat o delirium. Problém je ale v tom, že jakmile delirium skutečně propukne, už bude pozdě - nebudete třeba vědět, kdo jste, kde se nacházíte, kdo jsou Vaši blízcí... a pak už si poradit či pomoct nenecháte. Rozhodně Vám doporučuji vyhledat psychiatra co nejdřív a poradit se s ním, zda máte zkusit detoxifikaci v domácím prostředí a za jakých podmínek.
Opět zdůrazňuji, že je skvělé, že jste se rozhodla s pitím něco dělat, ale skočit do toho rovnýma nohama bez odborné pomoci je celkem nebezpečné. Delirium potká asi každého desátého alkoholika, a každý stý na něj umírá. Takže pravděpodobnost toho, že to zvládnete, je sice relativně velká, ale jakékoliv riziko, že se to zvrtne, rozhodně nemá cenu riskovat, obzvlášť když máte kolem sebe lidi, kteří při Vás stojí a záleží jim na Vás.
Vyhledejte proto co nejdřív psychiatra, rozhodně to neodkládejte ani o den. Kdyby delirium skutečně propuklo, Vy už o tom nejspíš nebudete vědět, budete vědomím takříkajíc mimo, ale někdo vedle Vás by měl vědět, co se s Vámi děje a okamžitě Vám volat záchranku.
Držím palce, ať absťák ve zdraví překonáte a se závislostí se Vám podaří skoncovat.
Jarda Vacek
18.04.2017 - Alkohol - není záklopka Dobrý den,
obracím se na Vás s prosbou o kontakt, radu. Žiji v Moravskoslezském kraji. Nedokážu si pomoct od občasného opíjení se. Jde o nepravidelné bažení po pití. Někdy vydržím v klidu 2 - 3 měsíce v zásadě nepít, jindy naopak 2 - 3 krát v jednom měsíci se opiju na doraz. Často pak vydržím po hrozných nonstopech chodit až do rána, kolikrát už sedím jen u malého piva - ale nejsem schopen jít domů. Rodina trpí, manželka se bojí se mnou chodit na společenské akce, že jí pak nechám jít samotnou domů a půjdu pokračovat pít sám. Vyhledal jsem pomoc psychiatra i zahájil pravidelnou terapii. Umím si racionálně zdůvodnit, že dál takto pít nesmím. Vím zhruba i jaké komplexy si tímto pitím léčím - ale zatím se toho nedokážu zbavit. Máte prosím kontakt(y) na specialisty v našem MS kraji? Nebo nějakou jinou radu, pomoc?
Děkuji za Vaši odpověď a za Váš čas
Dobrý den,
popisujete epizodické pití, které je specifickým případem škodlivého užívání či dokonce závislosti. Ačkoliv se to nezdá, následky takového počínání mohou být stejně nebo dokonce ještě více destruktivní jako v případě pravidelného kontinuálního pití. Je dobře, že si to uvědomujete a že s tím chcete něco dělat. Jelikož se jedná o návykové chování, které se dlouhou dobu upevňovalo, i jeho terapie je dlouhodobá, s tím je třeba počítat. Kontakty na specialisty ve Vašem kraji najdete na mapě pomoci https://www.drogy-info.cz/mapa-pomoci/?t=14&r=8#result
S pozdravem
Jarda Vacek
17.04.2017 - Alkohol Dobrý den, můj přítel nepije alkohol každý den,dá si občas, jednou za měsíc,nemusí pít třeba dva měsíce, ale když si da stojí to za to, neví kdy přestat.Když někam jdeme, nedokáže si dát tři skleničky a jít domů.musí se zrušit a odcházet domů v ranních hodinách je pro něj brzo, pořád nemá dost.Doma když máme alkohol a chceme si udělat pěkný večer, musí vypít vše co je doma, když se mi to nelíbí, vznikají hádky typu,že jsem já ta špatná, že nemám pochopení a neumím se bavit.Střízlivý je úžasný, ale jak si dá, vždycky se hádáme.Je to závislost, da se s tím něco dělat?
Dobrý den,
Takto online bez osobního kontaktu vám závislost potvrdit nemůžeme. Můžete spolu s přítelem zajít do některé adiktologické ambulance, kde vám pomůžou závažnost situace vyhodnotit a najít možnosti léčby. Pokud přítel nemá zájem vyhledat terapeuta, jste to Vy, kdo terapeuta opravdu potřebuje, protože Vy žádáte o pomoc. Váš přítel se musí chtít změnit, jinak má každá návštěva u odborníka jen minimální smysl. Vhodná by mohla být i společná párová terapie. Doporučuji vám také s přítelem o vašich obavách promluvit.
S pozdravem
Lenka Richterová


1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy Ministerstvo zdravotnictví České republiky Magistrát HMP Všeobecná fakultní nemocnice v Praze Úřad vlády České republiky