Zeptejte se

Zeptejte se na otázku z oblasti závislostí a užívání psychoaktivních látek a informačních technologií.

  • Všechny zadané dotazy týkající se tématu užívání a závislosti na psychoaktivních látkách a informačních technologiích budou zobrazeny i s odpověďmi na těchto stránkách.
  • Vaše osobní údaje jako je příjmení, adresa či email, budou kvůli ochraně vašich dat před zveřejněním smazány. Váš e-mail nebude na stránkách zveřejněn, protože slouží pouze pro to, aby vám odpověď přišla rovnou na váš e-mail.
  • Zadaný dotaz vám bude odpovězen do 7 pracovních dnů.

Položit dotaz

Poslední 3 zodpovězené dotazy:

21.09.2017 - Léčba Dobrý den,
soud mi uložil léčení v ambulantní formě. Mohli by jste mi doporučit nějaký kontakt, kam zavolat a kde by mě prijmuli.
Zatím kamkoliv jsem volala mi řekli, ze by jim to musel uložit přímo ten soud a nebo mají plno. Ideálně v okolí Prahy. Děkuji
Dobrý den,
my teď také máme bohužel pro ochranné léčení do konce roku plno. Mohu Vám doporučit se podívat na mapu pomoci a vyhledat si jiné možné ambulance. Jak mají nebo nemají volno nevím: https://www.drogy-info.cz/mapa-pomoci/?
S pozdravem

Lenka Richterová
18.09.2017 - závislost na marihuaně partner Dobrý den,
můj partner (39 let) kouří marihuanu již od 16 let. Známe se několik měsíců a já mám u něj s užíváním marihuany problém, marihuanu totiž kouří několikrát denně... Je to inteligentní muž, vtipný, zajímá se o docela dost věcí... Ale je poměrně líný, bývá potíž ho vytáhnout jinam než na výlet do přírody (a na to taky není úplně často "čas"), do společnosti moc nechodíme, protože zkrátka "nemá rád lidi". Často bývá unavený, pořád ho něco bolí, nejraději sleduje filmy nebo vaří. Ráda bych, aby přestal. Jednak se bojím o jeho zdraví, jednak nechci, aby náš život řídila rostlina, mluvil také o tom, že by rád děti a já si nějak nedovedu představit, že je budeme plodit a vychovávat s marihuanou. Je šance, aby po tak strašně dlouhé době skutečně úspěšně odvykl (pokud by se mi podařilo ho namotivovat)? Prý už několikrát kouřit marihuanu přestával, ale nepovedlo se mu to (motivací byla dlouholetá přítelkyně). Jak ho namotivovat? Myslím sil že mě má upřímně rád a že by se mnou opravdu rád rodinu měl, ale já do toho za těchto podmínek jít nechci (jiná věc je, že jsme oba na děti starší, a marihuana navíc snižuje plodnost|?). Nechci mu dávat ultimáta, tj. buď já nebo tráva. Nebo je to potřeba? Zatím jsme o problému natvrdo otevřeně nemluvili, jen jsem několikrát nějakou poznámkou vyjádřila, že se mi jeho kouření nelíbí. Můžete mi poradit, jak mám postupovat?
Dobrý den,
Možnosti, aby Váš partner začal pracovat se svým užíváním marihuany, určitě jsou. Nicméně bez jeho chuti a snahy je šance změny malá. Jeho užívání nemůžete zabránit, na co ale můžete mít vliv je jeho chování a dodržování pravidel a dohod. Mluvte s ním o svých pochybách a starostech. Své obavy zkuste co nejvíce konkretizovat, případně partnerovi nabídněte pomoc. Pokud se bude chtít léčit, doporučuju možnosti zkonzultovat v některé z adiktologických ambulancí (https://www.drogy-info.cz/mapa-pomoci/?).
Hodně sil
Lenka Richterová
17.09.2017 - Problém s alkoholem Mám problém s alkoholem a to takový. Poslední dobou vůbec nemám na alkohol chuť. Co dělat, aby se chuť vrátila. Poslední dva roky piju jen jedno pivo denně a to je pro taviče málo. Co dělat, aby se konzumace zvýšila alespoň na jedno utavení týdně?
Dobrý den,
S tímto problémem Vám nejsem schopná poradit. Buďte rád, že chuť nemáte.
Hezký den
Lenka Richterová


1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy Ministerstvo zdravotnictví České republiky Magistrát HMP Všeobecná fakultní nemocnice v Praze Úřad vlády České republiky